Tohtoročná nekontrolovateľná inflácia vo svete už podľa všetkého viac stúpať nebude. Kľúčové ekonomické ukazovatele naznačujú, že tempo rastu cien sa v nasledujúcich mesiacoch spomalí.

Experti sa zhodujú, že cenové tlaky, ktoré pozorujú v rámci dodávateľských reťazcov sa zmiernili. Podľa odhadov Moody’s sa globálna inflácia v októbri vyšplhala na rekordných 12,1 percenta a nad túto úroveň už nepôjde. „Inflácia je pravdepodobne na svojom vrchole,“ povedal podľa Financial Times hlavný ekonóm Moody's Analytics Mark Zandi. Je to podľa neho „predzvesťou, že prichádza zmiernenie spotrebiteľských cien.“

To by bola dobrá správa, pre napäté rozpočty domácností, ale aj podnikateľskú aktivitu. Spozornejú aj popredné centrálne banky, ktoré v snahe skrotiť infláciu rapídne zvyšovali úrokové sadzby, a tým riskovali prechod ekonomík do recesie.

Ešte minulý mesiac sa Európa zmietala v rekordnom zdražovaní. Ročná miera inflácie v eurozóne bola podľa Eurostatu v októbri na úrovni 10,6 percenta, v porovnaní s 9,9 v septembri. Pred rokom vykázala hodnotu len 4,1 percent. V celej Európskej únii bola v októbri na úrovni 11,5 percenta, pričom už deviaty mesiac v rade prekonala predchádzajúci rekord.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa