Nemeckú ekonomiku čaká tvrdá zima a ťažký rok 2023, očakáva asociácia nemeckých priemyselných a obchodných komôr DIHK. Ako dôvody uviedla - energetickú krízu, vysokú infláciu a slabosť globálnej ekonomiky. 

„Firmy sa obávajú, že to najhoršie ich ešte čaká," uviedol šéf DIHK Martin Wansleben. DIHK prognózuje, že nemecký hrubý domáci produkt (HDP) tento rok vzrastie o 1,2 percenta a na budúci rok klesne približne o 3 percentá. Jej predpoveď je výrazne pesimistickejšia než spolková vláda, ktorej jesenná prognóza počíta v roku 2023 so znížením HDP len o 0,4 percenta.

Podľa prieskumu DIHK medzi viac než 24-tisíc podnikmi zo všetkých odvetví 52 percent firiem očakáva, že v najbližších 12 mesiacoch sa im bude dariť horšie. Len 8 percent počíta so zlepšením.

„To je najhorší výsledok, aký sme zaznamenali od začiatku realizácie prieskumu v roku 1985," uviedol Wansleben. Dodal, že nemeckú ekonomiku nečaká len náročná zima, ale aj ťažký rok 2023.

Predovšetkým výrobcovia polotovarov pre vysokú spotrebu energií obmedzujú produkciu. V chemickom priemysle viac než každá štvrtá firma musí znižovať produkciu.

Ďalšie dôležité správy

Automobilka
Neprehliadnite

Nemecko zastropuje ceny plynu pre veľké firmy. Opatrenie sa dotkne 25-tisíc podnikov