Európska centrálna banka vytrvalo ignoruje vážny problém prudkého rastu cien. Na poslednom zasadnutí opäť prevládli takzvané holubičie názory. Týmto slovným spojením sa označuje menová politika postavená na lacných peniazoch a pomalom zvyšovaní úrokových sadzieb. Lenže prudký rast cien eurozónu stále viac ničí. V krajinách platiacich eurom od septembra do októbra s veľkou pravdepodobnosťou stúpne inflácia z 9,9 na 10,7 percenta.

Napriek tomu i vysokým cenám energií príjemne prekvapila odpisovaná nemecká ekonomika a dokázala rásť aj v treťom kvartáli. Hovoria o tom najnovšie ekonomické údaje od Európskeho štatistického úradu. A zdá sa, že problém nebude ani s prudkým rastom nezamestnanosti. Vďaka štedrým štátnym podporám nenastalo masívne prepúšťanie ani v časoch pandemických lockdownov. Podobne sa situácia na trhu práce s veľkou pravdepodobnosťou vyvinie aj v roku 2023.

Dôležitá hra so slovíčkami

Na krízu tak zrejme najviac doplatia pracujúci, ktorí si za svoje mzdy budú môcť dopriať čoraz menej tovarov a služieb. Môže za to neschopnosť či nechuť centrálnej banky skrotiť vysokú infláciu.

Hlavným cieľom Európskej centrálne banky je udržať dlhodobú infláciu na úrovni dvoch percent. Regulátor trhu zdvihol základnú úrokovú sadzbu naposledy minulý týždeň o 0,75 percentuálneho bodu na rovné dve percentá. Za necelé tri mesiace tak vzrástli centrálne európske sadzby o dvesto bázických bodov. Hoci to je najrýchlejšie tempo zvyšovania úrokov od vzniku eura, ECB nepostupovala až tak razantne ako iné centrálne banky a so zvyšovaním aj začala oveľa neskôr. Lenže zdražovanie peňazí sa zrejme pomaly chýli ku koncu. K takémuto záveru prišiel finančných trh na základe vyjadrení šéfky ECB Christine Lagardovej.

„Z textu vyhlásenia vypadla zmienka o zvyšovaní sadzieb „next several meetings“ (ďalších niekoľko stretnutí) a bola nahradená slovom „further“ (ďalej),“ priblížil analytik J&T banky Stanislav Pánis. Pre bežného človeka môže ísť o hru so slovíčkami. Finančné trhy na základe vyjadrení počítajú v decembri so zvýšením základne úrokovej sadzby o pol percentuálneho bodu a ešte s ďalšími dvoma zvýšeniami o štvrť percentuálneho bodu v prvých mesiacoch budúceho roka. Rast základnej úrokovej sadzby sa podľa očakávaní finančných trhov zastaví na hodnote 3,5 percenta.

Všetko môže byť inak

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa