Protesty proti dôchodkovej reforme vo Francúzsku doteraz podporilo niekoľko miliónov ľudí. Predkladanú penzijnú reformu, ktorá by, okrem iného, zvýšila vek odchodu do dôchodku, odmieta podľa prieskumov približne 70 percent obyvateľstva.

K protestom sa postupne pripája čoraz viac ľudí, a to aj mimo odborov. Podporujú ich pracujúci krátko pred dôchodkom, ale aj tridsiatnici, ktorí sa obávajú o svoje finančné zabezpečenie na dôchodku v budúcnosti.

Právnička Janka Farkasová, ktorá žije vo Francúzsku, približuje čitateľom TRENDU aktuálne nálady vo francúzskej spoločnosti.

Aké sú medzi obyvateľmi aktuálne reakcie na dôchodkovú reformu?

Navrhovaná zmena, oddialiť odchod do dôchodku o dva roky, sa stretá s obrovskou nevôľou. Nech by prišla s týmto návrhom akákoľvek vláda, ľudia by boli proti. Vo Francúzsku je ešte stále veľmi silno zakorenená nedôvera voči vláde a odpor voči tým, ktorí sú pri moci, rovnako ako odpor voči bohatej vyššej triede. Z histórie vyšli Francúzi ako odhodlaní revolucionári, vzbúrili sa proti kráľovi. Ich presvedčenie, že moc patrí do rúk ľudu, ani odstupom času nepoľavilo.

Mnohé protesty zvolávajú často odbory. Je to tak aj tentoraz. Majú podporu naprieč rôznymi vrstvami spoločnosti?

Odbory tu majú mimoriadny význam a vplyv, väčšina občanov je v nich začlenená. Štrajk, ako každoročne sa opakujúca udalosť, je nástrojom vyjadrenia nesúhlasu oveľa intenzívnejšie než v ktorejkoľvek inej krajine.
Keď v Nemecku alebo v Holandsku pri návrhoch na zvýšenie veku odchodu do dôchodku narazia vlády na odpor väčšiny, nepočujeme zo správ o štrajkujúcich Nemcoch alebo Holanďanoch.

Obyvatelia týchto krajín ľahšie prijmú a akceptujú nevyhnutnosť reforiem. Vzhľadom na starnutie obyvateľstva totiž neexistuje iná možnosť, ako zvýšiť vek odchodu do dôchodku, aby sa zachoval dôchodkový systém. Vo Francúzsku to takto nevnímajú.

Protesty teda podporujú štátni zamestnanci, aj samostatne zárobkovo činné osoby a podnikatelia?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa