Každá tretia čerpacia stanica vo Francúzsku hlási nedostatok paliva. Bojová nálada nahnevaných Francúzov, ktorí stoja celé hodiny v dlhých radoch na pumpách, sa podľa všetkého len tak ľahko nevylepší.

Nálada sa totiž nezlepšuje ani protestujúcim odborárom. Zatiaľ čo v stredu rozhodli, že v štrajkoch budú pokračovať, kým nebudú splnené ich požiadavky o zvýšení platov, vláda pritvrdzuje a rozhodla o rekvirovaní, vrátane povinného návratu personálu. Tým, ktorí sa nevrátia do práce, hrozia pokuty alebo väzenie. Povinný návrat personálu nevyhnutného pre prevádzku zatiaľ vláda nariadila len pre zamestnancov skladu paliva Esso-ExxonMobil v Gravenchon-Port-Jérôme, v lokalite Seine-Maritime.

V hre ale postupne môže byť aj súdne riešenie napätej situácie, keďže zamestnanci upozorňujú, že im vláda Emmanuela Macrona upiera právo na štrajk.

Rekordné zisky

Francúzsky denník La Libération upozorňuje, že štrajky odštartovala, okrem celkovo zhoršujúcej sa ekonomickej situácie mnohých zamestnancov, aj informácia o rekordných ziskoch ropnej spoločnosti TotalEnergies a odmenách pre manažment. V roku 2021 spoločnosť dosiahla zisky vo výške 13,5 miliardy eur. A zisky v posledných mesiacoch rástli viac a viac.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa