„Nikdy som nechodila protestovať, ale tentoraz už vláda zašla priďaleko,“ hovorí pre stanicu France 24 Geraldine, 58-ročná žena, ktorá pracuje v nemocnici ako laboratórna technička. Jej postoj zdieľa väčšina francúzskej spoločnosti. Podľa prieskumov 60 až 70 percent obyvateľov Francúzska s navrhovanou dôchodkovou reformou nesúhlasí.

Okrem iného by mala zvýšiť minimálny vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. To vyháňa do ulíc stále viac rozhnevaných pracujúcich. A tak sa opakuje už tradičný scenár, ktorý sa spája s početnými francúzskymi štrajkmi − v súčasnosti dosahujú po celej krajine viac ako miliónovú účasť. Problémy v doprave, zadebnené okná obchodov, zatvorené materské či základné školy. Hoci sú štrajky vo Francúzsku pomerne bežné, viacero Francúzov tvrdí, že tentoraz je to iné.

Nesúhlas naprieč generáciami

Ľudia ako laboratórna technička Geraldine, ktorí sú krátko pred dovŕšením dôchodkového veku, pripomínajú, že pracovali takmer 40 rokov, navyše majú za sebou neľahké obdobie pandémie a za pätami horšiu ekonomickú situáciu. „Neprotestujem len proti tomu, že by som mala robiť o dva roky viac, ale aj proti dvom rokom zhoršujúcich sa podmienok vo veku, keď už pre nás nie je vhodné takto pracovať,“ dodala Geraldine.

Do protestov sa však zapájajú aj mladšie ročníky. A to z rôznych dôvodov. „Reforma nepríjemne zasiahne ženy, ktoré majú prestávky na pracovnom trhu z dôvodu materskej dovolenky. Máme šancu vyjadriť sa teraz alebo nikdy, keďže to zásadne ovplyvní našu budúcnosť,“ uviedla pre Euronews 35-ročná Myléne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa