Pribúdajúce problémy v energetike potvrdzujú, aká dôležitá je prepojenosť jednotlivých krajín v rámci výroby elektriny. Samotný nemecký minister hospodárstva R. Habeck, ktorý by najradšej splnil plán uzatvoriť posledné jadrové elektrárne v krajine, priznáva, že ak by ich vypli všetky naraz, zásadne by tým mohli ohroziť energetickú bezpečnosť krajiny.

Navyše Nemecko sa spoliehalo na elektrinu z francúzskych jadrových elektrární, keďže tou si vyrovnávalo chýbajú energiu. No problémy majú aj Francúzi, najmä pre koróziou poškodené elektrárne.

Francúzska EDF je navyše prepojená aj s britskými ostrovmi. Vo Veľkej Británii prevádzkuje všetkým osem tamojších jadrových elektrární.

Kroky Veľkej Británie

Energetická kríza nepozná hranice a nakoniec môže ohroziť všetkých – v Európskej únii, aj mimo nej. Svoje o tom vedia Briti, ktorí sa už istý čas pripravujú na krízové scenáre. Milióny Britov čelia energetickej chudobe. Pre mnohé podniky aj domácnosti budú zvyšujúce sa ceny energií v najbližších týždňoch likvidačné a britské radnice preto už istý čas pripravujú takzvané tepelné banky na zohriatie sa.

Francúzska spoločnosť EDF najnovšie oznámila, že zvažuje predĺženie životnosti dvoch jadrových elektrární v Spojenom kráľovstve, a to práve v dôsledku vážnej energetickej krízy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa