Dedoles mal smolu, že sa jeho finančné problémy prevalili skôr, ako vznikla možnosť využiť preventívnu reštrukturalizáciu. Dnes miesto novej štartovacej pozície musí veriteľom sľúbiť, že sa z patovej situácie dokáže dostať, hovorí advokát Martin Provazník.

Je apríl 2022 a Dedoles oznamuje, že nie je schopný splácať svoje záväzky. Aké riešenia pripadajú do úvahy?

V čase, keď mal Dedoles finančné problémy, nemal ako dlžník, pravdepodobne, veľa možností ako situáciu riešiť. Toho času sa mohol rozhodnúť len troma spôsobmi. Buď si mohol finančné problémy „nejako“ vyriešiť - privátne sa dohodnúť s dlžníkmi. Potom tu bola možnosť podať návrh na konkurz. Nakoniec sa rozhodol skúsiť presvedčiť veriteľov, že má šancu na prežitie a preto požiadal o reštrukturalizáciu.

Kardigán: Dedoles, 38,99 €
Pulóver: Dedoles, 39,99 €
Neprehliadnite

Nad priepasť sa Dedoles dostal prehnanými ambíciami. Teraz prepúšťa ľudí a chystá ozdravný plán

Mohol v tom čase Dedoles vedieť o pripravovanom novom zákone o preventívnej reštrukturalizácii a počkať, kým nadobudne účinnosť? Alebo pre zlú finančnú situáciu nemohol ďalej čakať?

Preventívna reštrukturalizácia sa dá využiť od 17. júla. Podmienkou je tiež to, že dlžník nie je v úpadku, ale mu úpadok len hrozí. Keďže Dedoles požiadal o povolenie reštrukturalizácie, musel v danom čase uviesť, že je v úpadku, alebo mu úpadok hrozí. Možno, ak by Dedoles vedel preukázať, že po danom dátume mu úpadok len hrozil, vedel by vstúpiť do preventívne reštrukturalizácie. Toto sa však nedá posúdiť bez detailných finančných údajov od Dedolesa.

Ak by Dedoles vedel využiť nový model reštrukturalizácie, musel by spĺňať viaceré podmienky, napríklad nemať exekúciu. Takto by vedel celé verejné reštrukturalizačné konanie ukončiť v rámci približne štyroch mesiacov. Ak by o tento typ reštrukturalizácie požiadal v priebehu júla, dnes by sa pravdepodobne finišovalo s procesom. Naopak, pri formálnej reštrukturalizácii sme aktuálne len pri prvej schôdzi veriteľov, pričom konanie sa začalo už v júni.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa