Vyzerá to tak, že prvé procesy na začiatku reštrukturalizácie slovenskej firmy Dedoles budú razantné. V Česku sa odevná spoločnosť rozhodla zatvoriť kamenné obchody. Konkrétne ide o sedem pobočiek a kioskov.

Ako dôvod poslania českých prevádzok do konkurzu má byť vedomé vytváranie straty, ak by sa v ich prevádzkovaní pokračovalo naďalej. Predaje u západných susedov predstavovali približne osem percent celkových predajov, zvyšok zastrešuje online priestor.

Existenčné problémy, ktoré trápia Dedoles od apríla tohto roku, pravdepodobne spôsobilo okrem iného aj výrazné zadĺženie sa a nemožnosti splácať svoje záväzky. Vyplýva to z registra úpadcov, kde sa prihlásili veritelia pohľadávok v celkovej výške 43,7 milióna eur. Podľa šéfa, a jediného vlastníka spoločnosti Jaroslava Chrapku, táto čiastka nezodpovedá skutočným číslam.

„Medializovaná výška pohľadávok nekorešponduje s prihlásenými pohľadávkami, pretože v zozname sú aj pohľadávky, ktoré ešte prechádzajú rozporovým konaním, niektoré sú duplikované a nachádzajú sa tam aj podmienené pohľadávky z ručiteľských záväzkov,“ konkretizuje J. Chrapko pre český ekonomický portál E15.

Podľa jeho slov má byť výsledná suma nižšia o desiatky percent. Pohľadávky by však aj tak mali dosahovať výšku v prvých desiatkach miliónov eur. Medzi najväčších veriteľov s pohľadávkami vo výške okolo troch miliónov eur patria finančné domy Tatra banka a Citibank. V zozname sa však objavili viaceré zvučné mená ako Alza, Česká pošta či Slovenská sporiteľňa.

Slovenská firma za hranicami natrvalo nekončí. Českí zákazníci budú mať prístup k e-shopu, tovar tak poputuje z tunajších zásob.

Nová kapitola

Dedoles si prechádza neľahkým obdobím, riešením je reštrukturalizácia, ktorú by mal v dohľadnom čase predostrieť veriteľom. Schôdza by sa mala uskutočniť už koncom októbra.

Z právneho hľadiska sa v rámci reštrukturalizácie obmedzia isté úkony vyplývajúce zo zákona. Chod spoločnosti by však nemala obmedziť. Proces však môže trvať aj niekoľko rokov. A jeho súčasťou môže byť aj myšlienka odpustenia časti pohľadávky. K tomuto postupu sa však v minulosti Dedoles vyhradil.

A takisto aj začiatkom svojej krízy nezvažoval prisvojenie si externého kapitálu. To sa časom ukázalo ako zaváhanie a dnes Jaroslav Chrapko zháňa investora, ktorý by pokryl časť strát a navrátil firmu do pôvodných koľají.

Pýcha predchádza pád

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa