Zamestnancov čakajú budúci rok zmeny – narastie minimálna mzda a zvýšia sa príplatky za prácu v neštandardnom čase, avšak menej, ako sa pôvodne predpokladalo. Zruší sa viacero oslobodení i obedy zadarmo pre deti. Na druhej strane, ľudia však budú mať na výber buď gastrolístky, alebo peniaze. Ktoré sú teda najdôležitejšie vybrané novinky v tejto oblasti?

Zvyšuje sa minimálna mzda  

O 43 eur vyššia mzda pre najslabšie zarábajúcich, pevne stanovené príplatky k nej i zmena pri výpočte mzdových nárokov. Po novom bude tzv. „minimálka“ od roku 2021 namiesto súčasných 580 eur až na úrovni 623 eur, teda zvýši sa o 7,4 percenta pri prvom stupni náročnosti práce. Minimálny hodinový zárobok bude 3,580 eur.

Najnižšie hrubé zárobky tak budú dosahovať 57 percent z priemernej hrubej mzdy na Slovensku za minulý rok namiesto pôvodných 60 percent. V čistom tak dostanú na výplatnú pásku najlacnejší zamestnanci 508,45 eura.

Podnikatelia pôvodne chceli zmraziť minimálnu mzdu a odpojiť od nej príplatky za prácu. Napokon dohodli kompromis, ktorý je pre nich akceptovateľný, hovorí pre TREND Peter Serina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS). 

Zvyšovanie minimálnej mzdy dvíha ročne firmám náklady o milióny eur. Podľa Oldřicha Holiša, predsedu Slovenskej živnostenskej komory, pre každého zamestnávateľa, aj z radov živnostníkov, je to záťaž. „Minimálna mzda nie je až takým strašiakom, ale skôr odvodové zaťaženie a všetky príplatky na to naviazané,“ dodáva pre TREND.

Príplatky sú pevne stanovené

Novelou Zákonníka práce sa od 1. januára 2021 mení filozofia určenia náhrady pri pracovnej pohotovosti mimo pracoviska a výšky príplatkov ku mzde za soboty (minimálne 1,79 €/hod.), nedele (minimálne 3,58 €/hod), za prácu v noci (minimálne 1,43 €/hod.), za sťažený výkon práce a príplatku za sviatok pre „dohodárov“. Tie už nebudú naviazané na percento z minimálnej hodinovej mzdy, ale stanovili sa pevnou sumou, vychádzajúcej z minimálnej mzdy.

Pre zamestnancov platí ešte jedna legislatívna novinka. Doteraz o ročné zúčtovanie mohol zamestnanec požiadať len toho zamestnávateľa, u ktorého si ako u posledného uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane. Od budúceho roka je možnosť vykonanie ročného zúčtovania akýmkoľvek zamestnávateľom, ktorý počas roka vyplatil zamestnancovi mzdu.

Zruší sa zvýhodnenie pri 13. a 14. plate  

Ľudia budú môcť od budúceho roka zabudnúť na finančné zvýhodnenie pri 13. a 14. platoch. Tie budú po novom podliehať odvodom a dani, rovnako ako klasická mzda. Toto zvýhodnenie pritom zaviedla ešte bývalá vláda a zmenu iniciovala vtedajšia koaličná strana SNS.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár po voľbách viackrát zdôraznil,  že nech budú v akejkoľvek vláde, budú sa pozerať na ľudí srdcom a sociálne istoty budú stopercentne garantované. Dnes jeho rezort zaviedol viaceré novinky, ktorými svoje sľuby porušil.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa