Práca z domova kombinovaná s efektívnymi online pracovnými stretnutiami. Tak vyzerá bežný pracovný režim mnohých firiem na Slovensku, ktoré svoje fungovanie obrátili pred pár mesiacmi doslova hore nohami.

Opatrenia vlády obmedzujúce pohyb ľudí počas núdzového stavu, ktoré platia od 1. októbra zatiaľ 90 dní, môžu byť opäť predĺžené. To by prinieslo aj nové požiadavky firiem, ktoré musia flexibilne reagovať na vzniknutú situáciu, k čomu by im mala napomôcť aj úprava legislatívy.

Novinky v Zákonníku práce

Až do marca tohto roka nebola možnosť nariadiť home office jednostranne, iba po dohode medzi zamestnancom i zamestnávateľom. Od aprílovej novely Zákonníka práce platí, že ak to dohodnutý druh práce umožňuje, môže firma nariadiť home office aj bez súhlasu zamestnanca.

Jednoducho sa tak v mimoriadnej situácii rozhodla. Zamestnanec si prácu z domu dokonca môže určiť aj sám, ak mu to dohodnutý druh práce umožňuje. Najnovšie opäť dochádza k zmenám.

Začiatkom novembra schválila vláda ďalšiu novelu Zákonníka práce, ktorá sa zásadnejšie dotkne domáckej práce i telepráce od marca budúceho roka. Rezort práce pod vedením Milana Krajniaka prihliada na súčasný trend digitalizácie práce, keď je jednoduchšie prenášať prácu z kancelárie do domácnosti. 

Výsledkom bude podľa neho vyššia flexibilita pre zamestnávateľov a zamestnancov, ktorí sa napríklad budú môcť dohodnúť, že zamestnanec si vyberie, z akého miesta bude vykonávať prácu, pretože sa v zmluve nedohodne fixné miesto.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa