Vyše dvoch mesiacov sú už hotely a reštaurácie buď zatvorené, alebo majú obmedzenú prevádzku. Až 60 percent z nich pristúpilo k znižovaniu stavu zamestnancov v trvalom pracovnom vzťahu. Ide najmä o pracovné pozície kuchár, čašník, chyžná, recepčná. Práve títo pracovníci tvorili najväčšiu časť prepustených a zároveň tieto pozície patria k najpočetnejším v hotelierstve a gastronómii.

Tí, čo neprepúšťali, budú

Zatiaľ 40 % z opýtaných zamestnávateľov doteraz neprepúšťalo, no viac ako polovica z nich to zvažuje v ďalšom období. Vyplýva to z prieskumu, ktorý robila medzi svojimi členmi Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska 12. - 13. 5. Zúčastnilo sa ho 122 opýtaných. Hlavnými dôvodmi pre znižovanie počtu zamestnancov je podľa hotelierov a reštauratérov výrazný pokles dopytu a tržieb v období po otvorení prevádzky. Ako ďalšiu skutočnosť na prepúšťanie uvádzajú súčasné nastavenie foriem pomoci, ktoré nie sú dostatočné pre udržanie zamestnanosti.  Viac ako tretina z tých, ktorí ešte zamestnanosť vo svojich zariadeniach udržali, deklaruje, že už nedokážu udržať podnikanie a prepúšťať určite budú.

Prieskum jednoznačne tiež ukázal aj to, že zamestnávatelia a podnikatelia v gastronómii a hotelierstve očakávajú v najbližších mesiacoch výrazný pokles dopytu zo strany zákazníkov o ich služby, ktorý je spôsobený stále platnými reštrikciami a obmedzeniami. Tie výrazne obmedzujú záujem hostí o služby, ktoré sú hlavným motívom pre návštevu hotela či reštaurácie. Napriek postupnému uvoľňovaniu reštrikcií takmer 83 percent podnikov očakáva v mesiaci máj medziročný pokles tržieb o viac ako 80 percent , v  júni 75 percent podnikov predpokladá pokles o viac ako 60 percent , v mesiaci júl 73 percent podnikov očakáva pokles tržieb o viac ako 40 percent a v mesiaci august, ktorí predstavuje najlepší mesiac z hľadiska tržieb v cestovnom ruchu 64 percent podnikov stále očakáva medziročný pokles tržieb o viac ako 40 percent.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa