1. S čipmi bude veľký problém

Situácia v automotive, ktorú v súčasnosti výrazne komplikuje nedostatok čipov, sa zrejme bude ešte zhoršovať a od jej vrcholu je segment ďalej, než sa pôvodne myslelo.

Top v automotive
Neprehliadnite

Top v automotive: Škoda odhaľuje ďalšie plány a Česi neveria e-mobilite

Naznačuje to prieskumná a analytická spoločnosť IHS Markit. Tá potvrdzuje, že aj tohtoročné počty nevyrobených vozidiel sa budú zvyšovať. Najnovšie analytici preto znížili prognózu výroby na tento rok o 6,2 percenta alebo 5,02 milióna automobilov. A žiadne zlepšenie nevidia ani počas budúceho roka.

V priebehu budúceho roka by táto prognózu mala klesnúť ešte o 9,3 percenta, čiže o zhruba 8,45 milióna osobných a nákladných automobilov. Prieskum tiež naznačuje, že odhad na rok 2023 bude nižšie o 1,1 percenta, to znamená 1,05 milióna kusov. Celkovo by tak kríza čipov mohla priniesť vysoký účet – až15 miliónov nevyrobených áut.

cip
Zdroj: Shutterstock

„Ide o najväčšiu zmenu týkajúcu sa výhľadu po ostatných deviatich turbulentných mesiacoch,“ uviedla spoločnosť. Dodáva, že tento odhad zohľadňuje viaceré výzvy, s ktorými sa automobilový priemysel vyrovnáva s jednou krízou v dodávateľskom reťazci za druhou.

Najnovšia výpadky v dodávkach čipov prichádzajú z Malajzie a analytici vyjadrujú z najnovších prognóz zdesenie. Dan Levy z Credit Suisse uviedol v hodnotení, že ide o najväčší pokles ročnej prognózy IHS Markit.

2. Slovenské baterky napredujú

Slovenské batérie do elektromobilov od spoločnosti InoBat Auto vyhoveli skúške koréjského testovacieho centra NCT. Výsledky poukazujú na bezpečnosť a výkonnosť slovenských elektoromobilových batérií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa