Analytici sa domnievajú, že súčasná kríza môže napáchať škody, z ktorých sa bude letectvo zotavovať približne tri roky. Už teraz vyhlásili niektoré letecké spoločnosti bankrot a ďalšie môžu nasledovať.

Na situáciu s koronakrízou doplatia nielen samotné letecké spoločnosti, ale aj ich subdodávatelia a, samozrejme, pasažieri. Tí sa už nebudú môcť tešiť z lacných leteniek. Ich výrazný cenový nárast očakáva aj letecko-bezpečnostný analytik Peter Švec.

„Návrat do predkrízového stavu bude trvať roky. Najnižšie projekcie hovoria o troch rokoch, môže to byť však dlhšie. Ceny leteniek v danej situácii pôjdu výrazne hore,“ povedal pre TREND.

Švec ďalej pripomína, že Slovensko bolo štátom s absolútne najnižšou úrovňou „rozlietanosti“ v EÚ. V prepočte na obyvateľa sme mali asi pätinu prepravených cestujúcich, oproti susedným štátom. V porovnaní napríklad s Rakúskom sme prepravili menej ako sedminu pasažierov.

Prepad je podobný ako po teroristických útokoch v USA

V súčasnosti ešte nevieme presne odhadnúť, aké veľké škody napácha kríza, ktorá má nejasnú budúcnosť. Videli sme však napríklad, ako britská spoločnosť Flybe skrachovala hneď po tom, ako jej bola odmietnutá finančná injekcia štátu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa