My všetci svojou ignoráciou s cieľom žiť komfortne, prispievame k tomu, že naopak, budeme žiť v nedostatku, v dlhoch, v strachu a nebezpečenstve. Naša ignorácia nás vyjde draho. Pri tom  každý z nás môže hneď teraz urobiť veci lepšie. Prečo? Lebo každého z nás, sa to týka.

„Dnes už nejde len o ľadové medvede, a nejde ani o naše deti či vnúčatá. Ide o to, aby sme dokázali na planéte prežiť, aby sme nemuseli bojovať o zvyšky úrodnej pôdy, aby sme nemuseli viesť vojny o vodu a aby sme sa nebáli, že naše posledné útočisko budú protiatómové kryty,“ Alexander Ač, Ústav výskumu globálnej zmeny, Akadémia vied ČR.

Berieme ako samozrejmosť, že zatiaľ, čo v rozvojových krajinách umierajú ľudia a deti od hladu a smädu, my máme ten luxus, že splachujeme pitnou vodou a niektoré naše potravinové reťazce, či reštaurácie vyhadzujú ročne tony potravín do koša. Pohoršujeme sa nad susedovými košatými  stromami, ktoré nám zasahujú do záhrady, zatiaľ čo na mnohých vydláždených  slovenských námestiach, parkoviskách  a uliciach kompetentní ani nezistili, že chýba tieň, spev vtákov a výrobcovia nášho kyslíka. Nakupujeme lacný tovar dovezený cez pol sveta, vyhadzujeme pokazené veci  bez ohľadu na to, z čoho sú vyrobené a hľadáme stále viac toho, čo nepotrebujeme, zatiaľ čo tony nerecyklovaného odpadu končia na nelegálnych skládkach, alebo na kúsky z nich natrafíte na prechádzke lesom.

Zdá sa Vám, že je problémov vo svete akosi priveľa? Že všade sa na vás valia negatívne informácie? Máte pocit, že nedokážete ovplyvniť všetko zlo, ktoré sa okolo vás deje? Prvá možnosť, ktorú máte k dispozícii, je ignorovať to. Nesledujte médiá, nerozprávajte sa  s ľuďmi,  nevšímajte si  veci okolo vás.  Tvárte sa, že sa Vás nič netýka. Alebo sa pridajte k nám a urobte niečo viac nie len pre seba www.climateconference.sk.

Ignorovať to, nás vyjde draho