Poďte pracovať do Tesly – láka v češtine online inzerát spoločnosti jedného z najbohatších ľudí sveta Elona Muska. Do svojej novej továrne v Nemecku, ktorá bude neďaleko Berlína vyrábať batérie a elektromobily, zháňa tisíce zamestnancov.

Krátko pred dostavaním fabriky je však Američanovi zrejmé, že nájsť toľko kvalifikovaných ľudí na konkurenčnom trhu práce bude nakoniec tá najťažšia úloha. Gigafabriky, ktoré sa zameriavajú na produkciu batérií, sú atypickým projektom a pri rozmeroch, o ktoré sa snaží E. Musk, bude závod potrebovať päť- až sedemtisíc pracovníkov.

Construction Continues At New Tesla Factory
Neprehliadnite

Jedna je málo, ak chcú byť lídrom. Česi rokujú už o dvoch gigafabrikách

To, že sa zakladateľ technologickej spoločnosti rozhodol zaloviť aj vo vodách českého pracovného trhu, nie je vôbec náhoda. Oproti nemeckému trhu, ktorý je nákladnejší, má podstatné ekonomické výhody. Problémom je, že o podobný projekt sa usilujú aj samotní Česi, ktorí dnes vďaka príkladu Muskovej gigafabriky presne vidia, akým problémom budú čeliť.

Dve ponuky 

Nová fabrika Volkswagenu na výrobu batérií by v tomto regióne mohla byť uvedená do prevádzky už v roku 2027. Hoci Nemci avizovali, že zvažujú viaceré lokality, v rokovaniach sa dodnes reálne najďalej dostali práve Česi.

Na snímke článok batérie spoločnosti InoBat  počas slávnostného začatia výstavby výskumno-vývojového centra a pilotnej linky na výrobu batérií spoločnosti InoBat Auto vo Voderadoch v stredu 2. júna 2021. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Zdroj: Lukáš Grinaj

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa