1. Česi rokujú už o dvoch gigafabrikách

Česi sa k plánu stať sa v  budúcnosti elektrickým hubom v strednej Európe približujú míľovými krokmi. Tamojší minister priemyslu Karel Havlíček potvrdil, že rokuje už s dvomi potenciálnymi investormi na výrobu batérií.

Construction Continues At New Tesla Factory
Neprehliadnite

Jedna je málo, ak chcú byť lídrom. Česi rokujú už o dvoch gigafabrikách

Doteraz je známe len to, že gigafabriku v regióne Česka, Slovenska alebo Poľska plánuje vybudovať takzvanú gigafabriku nemecký koncern Volkswagen. Ďalšieho batériového investora zatiaľ Česi špecifikovať odmietli. Viaceré ale naznačuje, že by malo ísť o kórejského producenta vozidiel.

Ak by sa potvrdilo, že susedné Česko získa obe masívne investície a veľké gigafabriky, posunie ho to bližšie k ďalším investíciám, ktoré súvisia s plánmi viacerých automobiliek sústrediť sa na výrobu budúcich elektromobilov.

Nateraz má krajina, v ktorej sídli česká značka a automobilka, dcérska spoločnosť koncernu Volkswagen, Škoda Group, výrazný záujem o avizované gigafabriky.

Netaja sa tým politici ani predstavitelia energetických spoločností. Česko je totiž jednou z lokalít, kde spoločnosť Volkswagen už rokuje o možnostiach vybudovania fabriky na výrobu batériových článkov.

KK37 Hannover - Na snímke logo Volkswagenu na elektrobuse ID.Buzz v závode v nemeckom Hannoveri 5. júla 2021. Nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) v utorok 13. júla 2021 zvýšil svoj dlhodobý cieľ v oblasti zisku, čo je známkou jeho rastúcej dôvery v manažovanie prechodu na elektrické a autonómne vozidlá. Najväčšia európska automobilka pri predstavení svojej stratégie do roku 2030 tiež uviedla, že do konca tejto dekády by polovicu jej globálneho predaja mali tvoriť vozidlá na batérie. Pri
Zdroj: Julian Stratenschulte

Aj preto je krajina spolu s tamojšími veľkými spoločnosťami pripravená ponúknuť stovky miliárd českých korún v stimulačných balíkoch, uviedol K. Havlíček. Tento prístup Česka k avizovaným investíciám očividne funguje. Minister totiž potvrdil, že vláda už rokuje aj s ďalšou zainteresovanou stranou, odmietol ju však menovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa