Trend elektromobility sa nezadržateľne rozbehol a na jazde z kopca ho už nemá čo zastaviť. V súčasnosti je pritom zrejmé, že nový trend bude stáť stovky miliárd eur a svoj diel k tomu najnovšie pridáva aj skupina Daimler.

Viceprezident Európskej komisie pre životné prostredie Frans Timmermans hovorí počas tlačovej konferencie v sídle Európskej únie v Bruseli 14. júla 2021. Európska komisia (EK) v stredu predložila ambiciózny legislatívny balík s označením
Neprehliadnite

Klimatický balíček EÚ: zelený revolucionár Timmermans to platiť nebude, my ostatní áno

Na to, aby nemecký koncern, v ktorom je vlajkovou loďou značka Mercedes-Benz, dosiahol svoje ciele už do roku 2030, potrebuje minúť najmenej 42 miliárd eur. Je to účet okrem iného aj za to, aby značka s hviezdou v logu dokázala dobehnúť zmeškané a konkurovať „borcom“ od Tesly.

Budú prepúšťať

Globálne automobilky sa síce môžu odkazovať na ekologické plány a potrebu znižovať uhlíkové emisie, z veľkej časti ide v ich plánoch najmä o boj na trhu. Súťaž o staronovú klientelu sa totiž s nástupom elektromobility začína akoby od začiatku. Značky opäť potrebujú presvedčiť novými produktami a technológiami.

Elektrický Mercedes-EQ EQS
Zdroj: Mercedes-EQ
Elektrický Mercedes-EQ EQS

Hoci sa najmä tie etablované spoliehali na lojálnych klientov, elektromobilita zamiešava kartami čoraz viac. A hráčov v poli je pomerne mnoho. Mercedes-Benz nie je výnimkou, hoci ako jeden z mála sa doteraz spoliehal na takmer viacgeneračnú lojálnosť svojich zákazníkov. Dnes mu ale dýcha na krk Tesla či BMW. Aj preto sa potrebuje medzi rokmi 2022 až 2030 reštartovať a minúť takmer 40 miliárd eur.

Na snímke hlavná brána závodu Volkswagen Slovakia v bratislavskej Devínskej Novej Vsi počas výročnej tlačovej konferencie Volkswagen Slovakia k 30 rokom pôsobenia na Slovensku vo štvrtok 22. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák *** Local Caption *** logo Volkswagenu závod automobilka hlavná brána bratislavká Nová Ves profil
Neprehliadnite

Ekologické ciele EK navrhované v balíku Fit for 55 sú podľa Volkswagenu dosiahnuteľné

Nemci ale idú do toho po hlave, takpovediac pokerovým žargónom „all in“ a svoje portfólio celé zelektrifikujú. Veria, že pre nich nemá zmysel spoliehať sa na spaľovacie verzie modelov. Či je to správne rozhodnutie, ukáže až čas.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa