Široká ponuka produktov, nízke poplatky, transparentnosť, jednoduchosť obsluhy či podpora v materinskom jazyku. To sú kritériá, podľa ktorých si v súčasnosti obchodníci na Slovensku vyberajú platformu, cez ktorú obchodujú na svetových burzách.

Obchodná platforma vs broker

Odborníci však upozorňujú, že začiatočník by mal rozlišovať medzi obchodnými platformami a brokermi. Broker je inštitúcia, ktorá platformu poskytne a určuje si podmienky obchodovania. Ide napríklad o poplatky, rýchlosť prevodu prostriedkov – vkladov a výberov, spôsob registrácie alebo možnosť obchodovania na úver či páku.

„To všetko je v rukách brokera, inak povedané, inštitúcie, ktorá obchodovanie sprostredkúva,“ vysvetľuje analytik Across Pri-vate Investments Dominik Hapl.

Na Slovensku sú populárne najmä platformy xStation od XTB, eToro, Lynx od Interactive Brokers, Admirals, Purple Trading či Saxo Trader od Saxo Bank. Cez tieto platformy väčšinou človek obchoduje sám alebo len s určitou online podporou.

Investovať umožňujú aj slovenské banky

Platforma je v podstate softvér, ktorý umožňuje zadávať pokyny na burzu a vykonávať obchody. Potom sú platformy, ako napríklad Saxo Trader, ktoré si vyvinula samotná spoločnosť. Často obsahujú rozšírenejšie funkcionality, no nie vždy ich bežný obchodník aj potrebuje.

„Je to skôr platforma pre investorov do ETF alebo do akcií než pre krátkodobých špekulantov na forexe či komoditách,“ myslí si D. Hapl. Na investovanie lákajú cez svoje fintechy či roboadvisory aj veľkí hráči vo finančnom biznise. Za firmou Portu stoja finančníci z Wood & Company.

Za fintechom Fondee je zase J&T Banka a investičná platforma Indigo patrí spoločnosti Patria Finance. Potom sú na trhu aj obchodníci s cennými papiermi, ktorí takisto sprostredkúvajú investovanie. Tí majú pridanú hodnotu v službách, akou je individuálny návrh portfólia s prihliadnutím na rizikový profil klienta či očakávaný výnos. Na druhej strane si za svoje služby vypýtajú aj vyššie poplatky. Investovať je možné aj cez banky a ich podielové fondy. V poslednom čase sa využívajú najmä mobilné aplikácie typu George od Slovenskej sporiteľne.

Vybrali sme niekoľko aplikácií zameraných na obchodovanie na burze: