Chátrajúce budovy, pribúdajúce spisy, prieťahy v konaniach, reštančné prípady, neefektívne riadenie, personálne otázky, nedostatočné finančné ohodnotenie či prílišná administratíva. Tak v súčasnosti vyzerá slovenská justícia, ktorá si okrem veľkých reforiem vyžaduje aj riešenie spomenutých problémov. Pohnúť s dlhoročnou situáciou môže ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (strana Za ľudí), ktorá chce prvý balík zmien stihnúť predstaviť ešte pred začiatkom leta.

Stratifikácia súdnictva

V aktuálnom volebnom období by mala byť známa dlhoočakávaná súdna mapa, respektíve justičná stratifikácia. Analytici už pracujú s dátami, ktoré majú ukázať, ako reorganizovať súdy, aby pracovali čo najefektívnejšie. V súčasnosti je na Slovensku 54 okresných súdov, pričom tento počet sa s vysokou pravdepodobnosťou zníži. Reorganizácia by nemala byť problémom v Bratislave ani v Košiciach. Otázne však je, ako si rezort poradí v ostatných krajoch, kde nie je súdna sieť taká hustá.

„Bratislava a Košice sú veľmi špecifické tým, že v rámci nich je viacero súdov. V Košiciach sú dokonca všetky súdy v jednej budove. Myslím si, že je bežné, že sa ľudia presúvajú za prácou aj do iných mestských častí, a nie je to problém. Chceme využiť ten potenciál, aby to bolo čo najefektívnejšie,“ podotkla M. Kolíková.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa