Bankového sektora na Slovensku sa sankcie, ktoré voči Rusku uvalili západné krajiny po rozpútaní vojny na Ukrajine, priamo nedotýkajú. Finančné inštitúcie sú naďalej schopné klientom štandardne poskytovať svoje služby. Platí však, že viaceré materské skupiny bánk pôsobiacich na Slovensku, podnikajú aj v Rusku. Situáciu preto pozorne sledujú. TREND sa pozrel na to, akú štruktúru má prítomnosť európskych bankových domov na ruskom trhu.

Možno povedať, že slovenský bankový sektor stojí úplne mimo uvalených sankcií. „Slovenský bankový sektor napriek prebiehajúcim udalostiam na Ukrajine zabezpečuje všetky finančné služby v plnom rozsahu. Aktuálna situácia nemá vplyv na jeho fungovanie a plynulosť prevádzky. Na žiadnu slovenskú finančnú inštitúciu sa nevzťahujú medzinárodné sankcie,“ uisťuje Peter Majer, hovorca Národnej banky Slovenska (NBS).

Dôvodom je, že podnikanie slovenských bánk nie je postavené na väzbách s Ruskom a vzniknutá situácia sa ich preto priamo nedotýka. „Súhrnne možno konštatovať, že objem expozícií slovenských bánk voči spoločnostiam na Ukrajine a v Rusku je minimálny a neohrozuje ich stabilitu ani klientov,“ dopĺňa P. Majer.

Je bežné, že európske banky v Rusku podnikajú. Dá sa povedať, že slovenské dcéry veľkých zahraničných matiek majú v Rusku svoje sestry. Na tamojšom trhu sú však relatívne malými hráčmi, jednoznačne najsilnejšie postavenie majú domáce bankové subjekty.

Európske miliardy uložené v Rusku

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa