Ruské banky musia hľadať spôsoby, ako riešiť výpadok platobných schém MasterCard, Visa a American Express, ktoré sa v reakcii na útok režimu Vladimira Putina na Ukrajinu rozhodli zastaviť svoje služby v Rusku.

Znamená to izoláciu ruského obyvateľstva v zahraničí, mimo ruských hraníc im platobné karty globálnych schém nepomôžu. Rusko má vlastnú alternatívu, no tá nestačí, keďže ruský systém Mir nie je napojený na západné ekonomiky. Ďalšou možnosť je obrat smerom k Číne. Ich systém je síce veľký, no opäť platí, že sa orientuje predovšetkým na domáci čínsky trh. Znamená to, že ruské obyvateľstvo stráca kontakt so západnou ekonomikou.

Čína a aj vlastné systémy

Rusko preto hľadá náhradné riešenia, no plnohodnotnú alternatívu nemajú. Napríklad najväčšia ruská banka Sberbank sa rozhodla skúmať možnosť prepojenia čínskeho systému UnionPay s domácim platobným systémom Mir.

Spoločnosť Alfa Bank už karty UnionPay vydáva, Tinkoff Bank chce začať s vydávaním platobných kariet čo najskôr. Platobné schémy trh opúšťajú od 9. marca. Karty týchto platobných schém, ktoré vydali ruské banky, teda od 9. marca prestávajú fungovať za hranicami Ruska, v rámci krajiny karty fungujú až do exspirácie karty.

Rozhodnutie platobných schém znamená nepriaznivý dopad predovšetkým na zahraničné platby. Rusi nemôžu používať svoje karty v zahraničí a ani uskutočňovať medzinárodné platby. Zahraniční klienti nebudú môcť zadávať platby smerom do Ruska, zároveň si zahraniční klienti platobných schém nebudú môcť v Rusku vyberať hotovosť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa