Pravdepodobnosť, že ruská ekonomika úplne zbankrotuje, sa zvyšuje. Krajina už v stredu 2. marca prestala vyplácať kupónový výnos z cenných papierov v ruskej mene, ktoré držia zahraniční investori. Výrazne sa tak zvyšuje pravdepodobnosť, že ruská vláda a jednotlivé ruské spoločnosti nebudú schopné, prípadne ochotné, splácať svoje záväzky voči zahraničiu.

Rusko si inváziou na Ukrajinu kriticky poškodilo vzťahy s veľkou časťou západných krajín a práve nad dlhom voči nim tak visí obrovský otáznik. Externý dlh sa celkovo šplhá k hranici 482 miliárd amerických dolárov. Celkový zahraničný dlh krajiny tvorí takmer tretinu hrubého domáceho produktu krajiny.

Vladimir Putin poznamenal, že zahraniční investori budú môcť získavať platby v ruských rubľoch. Dlžníci budú môcť požiadať ruskú centrálnu banku o otvorenie účtu v mene veriteľa a vkladať na tento účet prostriedky v ruskej mene.

Toto neplatí pre veriteľov z krajín, ktoré neuvalili sankcie. Tí budú môcť získať splátky v mene, v ktorej je dlh denominovaný v prípade, že ruskí dlžníci získajú špecifické povolenie.

Rusko si pod sebou odpílilo konár

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa