Trenčín je ešte z bývalých federálnych čias najhokejovejším mestom krajiny. Čo rozhodlo, že sa z neho stáva aj futbalová bašta?

Vízia, filozofia a systém, s ktorými prišiel v roku 2007 do klubu jeho majoritný vlastník pán Ling. Aj dovtedy som robil futbal, venoval som mu kvantum času. No až on ma naučil oddeliť emócie, ktoré futbal rozhodne vyvoláva, od naozaj racionálneho riadenia klubu. A naučil som sa pri ňom riadiť klub s dlhodobou víziou.

Paradoxne ste však najskôr na čas padli do druhej ligy. Spočiatku to úplne neklapalo?

Nie. Všetko to bolo súčasťou vízie nového lepšieho futbalu. Pán Ling začal s tým, že najskôr musíme vybudovať naozaj slušný klub zvnútra. So všetkými potrebnými štruktúrami. Tak si nájdeme silných stabilných sponzorov na väčšie športové úspechy. Keď sme sa vrátili do najvyššej ligy, už sme hrali vždy len o popredné priečky a teraz šesť posledných rokov hráme nepretržite v európskych pohároch. Ako jediný slovenský klub.

 

Musí investor ešte nosiť do klubu peniaze?

Za ostatných päť rokov sa už klub financuje sám. Zhruba pol na pol nám rozpočet kryjú peniaze z prestupov hráčov a peniaze zo sponzoringu a našich účastí v európskych pohároch. Na slovenské pomery je to veľmi zdravé financovanie. No v porovnaní s vyspelým svetom máme len veľmi drobné výnosy z televíznych práv a vstupného či suvenírov. To sú výzvy do budúcnosti.

Róbert Rybníček: Ak si manažér, musíš ukontrolovať emócie

Róbert Rybníček Zdroj: Martina Brunovská

V posledných rokoch čoraz viac staviate na hráčoch zo zahraničia a ďalší špičkoví domáci hráči, ako bol Škrteľ, Bero či Lobotka, už od vás nevychádzajú. Aj v terajšom kádri máte z 22 hráčov iba ôsmich Slovákov. Prečo?

Ja by som bol rád, keby sa nám v budúcnosti podarilo kritické nahliadanie na tento fakt zmeniť. Už len preto, že keď naši najtalentovanejší Slováci môžu doma vyrastať aj s chalanmi z cudziny, o to ľahšie sa potom sami uchytia v cudzine. Ak mladý Slovák prechádza do Dánska či Talianska, tiež tam v kluboch nájde mimoriadne pestré národnostné zloženie. Futbal je globalizovaný. Už sa rozlúčme s predstavou, že tuzemské mužstvo môže byť pravidelne konkurencieschopné v európskych pohároch s nejakými siedmimi či ôsmimi Slovákmi v základnej zostave. Na to sme malý národ, toľko talentu u nás nenájdeme. Cieľom by mohlo byť mať v základoch našich mužstiev štyroch či piatich Slovákov.

Je dôležité riadiť aj futbalový klub s dlhodobou víziou

Ako viete finančné zhodnotiť mladých cudzincov, ktorých neskôr predávate do západoeurópskych klubov? Mate aj také prípady, že ste hráča kúpili za desiatky tisíc eur a po pár rokoch ho predávate za milióny?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa