Dospievanie v černošskej štvrti malej južanskej komunity, presťahovanie do Memphisu, prvé koketovanie s hudbou, prominentné vystúpenie na festivale Louisiana Harvest Festival, komerčný úspech v druhej polovici 50. rokov, ktorý prerušil nástup do armády, filmové 60. roky a napokon kontroverzný comeback spojený s hotelom v Las Vegas. Životopisný film Elvis zachytáva všetky zlomové momenty človeka, ktorý bol za života kráľom a po smrti legendou. Baz Luhrmann a jeho tím scenáristov sa pri tvorbe filmu o spevákovi Elvisovi Presleym ale rozhodne nesnažili o bežný životopisný film.

Diváci si museli počkať na ďalšie dielo režiséra B. Luhrmanna takmer dekádu od rozporuplne prijatého Veľkého Gatsbyho.

Pôvodným dátumom premiéry filmu mal byť október 2021. Štúdio Warner Bros, v ktorého produkcii film vznikol, však presunulo celosvetové uvedenie na jún 2022. Vďaka tomu sa filmu podarilo dostať do program prestížneho Festivalu v Cannes.

„Toto je príbeh vzťahu Elvisa a plukovníka Parkera, povedala o filme Priscilla Presley o novom životopisnom filme Elvis.

Najlepšie kúzelnícke číslo

Predstaviteľ filmového Elvisa A. Butler o ňom povedal: „Mňa na tejto ikone vždy fascinovalo, že to bol v prvom rade človek. Elvis bol prvým svojho druhu, v istom zmysle – chlapec, čo príde z úplne ničoho a stane sa najslávnejším človekom planéty. To je americký sen. Okrem toho stelesňuje toľko ér, že to vyzerá tak, akoby žil 100 rokov. Je neuveriteľné, že bol medzi nami len 42 rokov.“

Filmovému príbehu dominuje vzťah Elvisa a jeho manažéra Toma Parkera, ktorého si zahral až karikatúrne obézny Tom Hanks. Parkerov vplyv na Elvisov život je stále predmetom mnohých špekulácií, ale je isté, že ich vzťah, ktorý trval viac ako dve desaťročia, určite presahoval obchodnú úroveň a že Parker sa na Presleyho sláve obohatil nevídaným spôsobom. Filmové rozprávanie z jeho pohľadu sa pokúša popierať tieto obvinenia, ale dej filmu diváka opakovane presviedča, že plukovníkovi radšej veriť netreba.

Elvis
Zdroj: Continental film

Devätnásťročný Elvis Presley prežil časť svojho života v jednom z mála domov v černošskej časti Tupela v Mississippi, ktoré boli určené pre belochov, kde spolu s partiou kamarátov z okolia absorboval hudbu, ktorá znela v miestnych lokáloch s jukeboxom, alebo sa ozývala zo stanov nábožensko-duchovnej obrody. Ako rástol, spojilo sa to v ňom s láskou ku country hudbe. T. Parker, ktorý jeho prvé vystúpenia videl, nemal síce žiadny hudobný sluch, ale z účinku, aký mal Elvis na mladé obecenstvo, zostal unesený. Ako vraví plukovník vo filme, „Elvis bol to najlepšie kúzelnícke číslo, aké som kedy videl.“ T. Parker vždy vyhľadával len to výnimočné, teda to, čo zarobilo najviac peňazí, malo najlepšie kostýmy, vzrušilo obecenstvo, malo zvláštnu zápletku... niečo výnimočné, presne ako bol Elvis.

Budúcou slávou opitý podnikavec začal poťahovať za Elvisove nitky života. V priebehu niekoľkých mesiacov mu v roku 1956 vyrokoval nahrávaciu zmluvu s vydavateľstvom  RCA Victor. Táto zmluva viedla k tomu, že Presley dosiahol komerčný prelom v roku 1956 s jeho prvým singlom „Heartbreak Hotel“ a stal sa jedným z najpopulárnejších a komerčne najúspešnejších hudobníkov na svete. 

Manažér bol schopný pre seba  získať viac ako polovicu  z Elvisovych zárobkov, čo je pre hudobného manažéra bezprecedentné číslo. Vyjednával jeho lukratívne obchodné zmluvy, televízne vystúpenia a herecké úlohy vo filmoch. Ovplyvnil Presleyho osobný život, vrátane  rozhodnutia prijať vojenskú službu v roku a v roku 1967 sa oženiť s Priscillou Beaulieu.

Tom Hanks sa o Elvisovom manažérovi T. Parkerovi vyjadril: „Bol to aj génius, aj darebák. Bol to veľmi disciplinovaný, prefíkaný a bystrý biznismen a zároveň držgroš, ale aj priekopník veľkého šoubiznisu, ktorý do čias Elvisa Presleyho neexistoval. Okamžite mu bolo jasné, že Elvis je jedinečný umelec, videl jeho ohromný potenciál a uvedomil si, že ak na ňom nezarobí kopec peňazí on, podarí sa to niekomu inému.“

Charizma poburuje

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa