Pandémia nového koronavírusu zastihla jediný európsky podnik kórejskej automobilky Kia v čase asi najväčšieho boomu. Skupina totiž oznámila novú stratégiu smerovania k elektrickej budúcnosti a tunajší podnik sa mal na zmene podieľať z veľkej časti.

Spoločnosť MAN
Neprehliadnite

Do Trenčína mieri strojárska výroba pre automotive. Prácu tu nájdu stovky ľudí

Veci nielen v Žiline skomplikovali hromadiace sa obmedzenia a niekoľkotýždňové výpadky vo výrobe. Navyše vtedajší šéf automobilky Kia Slovakia v rozhovore pre TREND uviedol, že firma plánuje do štyroch rokov vyrábať v tunajšom závode aj nový elektrický model. 

Napriek problémom, ktoré sa pre vplyv koronakrízy kopili, sa žilinská fabrika postavila k pandémii čelom a zároveň za svoje plány. Ešte pred nástupom pandémie podnik masívne investoval do technológií, ktoré súviseli s novým vozidlom v portfóliu a najmä s hybridnými verziami iných modelov. To nakoplo ďalšie zmeny v závode a viedlo aj k minuloročnej investícii do modernizácie motorárne na výrobu novej generácie benzínových motorov.

Investícia spoločnosti viedla k jej nominácii na ocenenie TREND Investor roka 2021. Tu je zoznam nominovaných, za ktorých môžete hlasovať aj vy. 

Štyri milióny vozidiel

Automobilka Kia si na Slovensku plní európsky sen. Jediný podnik juhokórejskej automobilovej skupiny Kia Corporation v Európe, ktorý od vybudovania v roku 2006 dodnes v blízkosti Žiliny vyprodukoval milióny vozidiel, naďalej potvrdzuje, že má potenciál rásť. V predchádzajúcich dvoch rokoch napríklad do výrobného portfólia začlenili nový model XCeed a koncom roka 2019 sa pripravovala výroba plug-in hybridných verzií modelu Ceed Sportswagon a XCeed.

Kia Slovakia: Základné mzdy zvyšovali v apríli o 60 €, plánujú aj 13. a 14. platy.
Zdroj: Kia Slovakia

Hoci žilinskej produkcii vozidiel pandemický rok 2020 pristrihol krídla a výroba vlani klesla takmer z 350-tisíc vozidiel v roku 2019 na 268-tisíc, pre Kórejčanov má veľký význam do fabriky ďalej investovať. A to nielen preto, že od spustenia výroby sa celkový kumulovaný počet vozidiel vyšplhal už k štyrom miliónom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa