1. Stellantisu ide karta

Americko-európsky automobilový koncern Stellantis má za sebou dobrý polrok. Čistý zisk skupiny totiž za prvých šesť mesiacov tohto roka dosiahol 5,8 miliardy eur a tržby na úrovni 72,6 miliárd eur. Výsledky výraznejšie neovplyvnila ani čipová kríza, ktorá medzičasom odstavila niektoré výrobné podniky skupiny.

Výroba automobilov Peugeot v závode Stellantis PSA Trnava. Na linke Peugeot 208.
Neprehliadnite

TOP 10 investícií: Elektromobily v Trnave a investor s veternými turbínami

Spoločnosť, medzi ktorej značky patria napríklad Fiat, Chrysler, Peugeot, Citroen, Maserati alebo Jeep tiež zvýšila celoročné prognózy a aktuálne očakáva prevádzkovú maržu na úrovni okolo 10 percent namiesto 5,5 až 7,5 percenta. Šéf koncernu Carlos Tavares označil výsledky za veľmi dobré. Dodal, že spoločnosť tiež výrazne pokročila pri realizácii svojich strategických cieľov, medzi ktoré patrí napríklad zrýchlenie elektrifikácie.

To sa po novom dotkne aj slovenského výrobného podniku Stellantis Slovakia v Trnave. V rámci podniku sa má do roku 2023 preinvestovať viac ako 180 miliónov eur, pričom nové investície budú smerovať do nového výrobného programu, nových modelov a modernizácie závodu. Ten počíta do ďalších rokov aj s vyššou mierou automatizácie a využívania nových technológií priemyslu 4.0.

WA 44 archív Turín - Na archívnej snímke z 18. januára 2021 logo automobilky Stellantis v Turíne. Automobilka Stellantis očakáva, že globálny nedostatok čipov ovplyvní jej produkciu v 2. kvartáli 2021 omnoho výraznejšie než za prvé tri mesiace roka. Firma to uviedla po tom, ako informovala o vývoji tržieb za 1. kvartál. FOTO TASR/AP

FILE - In this Jan. 18, 2021 file photo, the Stellantis logo is seen on a building of the historic Mirafiori headquarters in Turin, Italy, the day of the company's
Zdroj: Marco Alpozzi

2. Nová elektrická  „päťka“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa