Prehriaty slovenský realitný trh, ale aj vysoká inflácia sú faktory, ktoré podnecujú Slovákov kúpiť si nehnuteľnosť v zahraničí. V mnohých prípadoch platí, že za cenu bratislavského bytu je možné v zahraničí získať nehnuteľnosť s väčšou rozlohou, nadštandardným zariadením, ako i použitými materiálmi. Samozrejme, lákavé sú predovšetkým slnkom zaliate lokality. Navyše ceny porovnateľné s tými slovenskými, príjemná klíma takmer po celý rok a zároveň dobrý spôsob zhodnocovania usporených peňazí hovoria podľa odborníkov jasnou rečou. Otázkou je, podľa akého kľúča by si mali Slováci nehnuteľnosť vyberať.

Boris Barborík: realitný maklér spoločnosti Residence

Určite áno, ponuka investičných nehnuteľností v zahraničí býva často cenovo oveľa zaujímavejšia než na Slovensku. Možno len ponuky v Chorvátsku sa mi zdajú cenovo inde, než by mohli reálne byť, čo sa týka pomeru cena/výkon. Pri investícii je dôležité pozerať sa hlavne na jej návratnosť. Pri investícii v exotických krajinách, ako je napríklad Zanzibar, je možnosť vyťažovania minimálne desať mesiacov v roku.

Dva mesiace nerátame, keďže sa tam prejavuje obdobie monzúnov, no aj počas týchto dní na ostrove nájdete kopu turistov. Cenovo sa to v porovnaní s investíciou na Slovensku nedá porovnať. Vieme tam ponúknuť vilu priamo na pláži Indického oceána, kde sa ceny začínajú od 160-tisíc eur. V tejto cene hovoríme o výmere približne 90 štvorcových metrov interiéru s dvomi spálňami, kúpeľňami, obývačkou a so zastrešenou terasou.

Zuzana Stasíková: brokerka, Slovakia Sotheby’s International Realty

Vývoj cien v posledných mesiacoch nám ukazuje, že každé rozumné investovanie do zmysluplnej nehnuteľnosti sa vyplatí. Naši klienti prichádzajú s jasnou predstavou o zahraničnej nehnuteľnosti. Ak sa má kúpa oplatiť, je dôležité, aby si klient zadefinoval, čo od realitnej investície očakáva. Plánuje ju využívať pre svoje potreby alebo ju chce prenajímať? Viacerí kupujúci nehnuteľnosť nadobúdajú s tým, že ju využívajú práve ako investičné aktívum.

Pri viacerých destináciách je možné takúto nehnuteľnosť prenajímať celoročne. Rovnako je dôležitá dostupnosť lokality. Obľúbené sú napríklad krajiny Strednej Ameriky, kde Slováci nehnuteľnosti využívajú ako prechodný pobyt. Univerzálny návod, ako si vybrať nehnuteľnosť, by sa mal začať výberom destinácie. Mala by to byť krajina, ktorá kupujúcemu vyhovuje z pohľadu klímy, prostredia, mentality miestneho obyvateľstva a gastronómie.

Zároveň si musí zadefinovať, či hľadá ruch, občiansku vybavenosť alebo skôr pokoj. V neposlednom rade vstupuje do výberu vybavenie nehnuteľnosti a iné doplnkové služby. 

Maroš Miazdra: odborník na reality v Španielsku, spanielskoreality.eu

Vzhľadom na pandémiu, ktorá nás posledné roky potrápila, ľudia preferujú dovolenku v súkromí a nie v hoteloch. Ideálne vo svojom, na mieste, ktoré poznajú a kde vedia, že im tam nič nehrozí. Keby prišli nové obmedzenia, je lepšie mať home office na slnku pri mori než na Slovensku.

Okrem toho takúto nehnuteľnosť v dobrej lokalite môžu počas roka prenajímať, takže im zarobí prinajmenšom na náklady. Ceny nehnuteľností sú porovnateľné so Slovenskom. Nehnuteľnosti na pobreží Španielska, kde je dosť slnka počas celého roka, však poskytujú oveľa vyššiu likviditu než na Slovensku. Nárast cien a možnosť bezpečného zhodnotenia úspor sú takisto veľmi dôležité faktory.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa