Ak neudržíme otepľovanie planéty pod úrovňou dvoch stupňov, do roku 2050 sa výkon svetovej ekonomiky zníži o pätinu a príde o miliardy,  nazdáva sa Nima Motazed, výkonný riaditeľ zaisťovne Swiss Re Slovensko. Podľa neho pred sebou máme väčšiu hrozbu ako covid.

Čo ukázal covid, pokiaľ ide o poistný biznis?

Každá poisťovňa sa už v minulosti snažila počítať s pandémiou. Nemôžete si dovoliť nebyť pripravený, ak sa také niečo stane.

Bola táto kalkulácia správna?

To, čo spoločnosti zahrnuli do kalkulácií, bola v podstate vyššia miera úmrtnosti, to znamená tlak na segment životného poistenia. S covidom prišlo niečo, s čím nepočítali. Vlády zatvárali ekonomiky a namiesto zvýšenej miery úmrtnosti bolo výzvou narušenie podnikania či rušenie podujatí. Spôsob, akým sa robili lockdowny, poisťovne prekvapil. Nik nečakal, že fungovanie firiem tak rýchlo preruší.

Boli lockdowny príliš intenzívne?

banka, zeleň, J.P.Morgan
Neprehliadnite

Kroky bankových domov po zelenej ceste sú zatiaľ opatrné

Nechcem povedať, že boli príliš intenzívne. Pozerám sa na to z pohľadu ľudí, ktorí robili rozhodnutia, teda politikov. Na začiatku krízy sme vedeli málo. Ak ste v takej situácii, a zároveň chcete zostať v bezpečí, prichádzate so striktnými riešeniami.

Čo to znamenalo pre poisťovne?

Snažili sme sa konať rýchlo. Pre covid sme vytvorili rezervu štyri miliardy dolárov, aj keď zhruba šesťdesiat percent z nich sa ešte neocitlo vo výkazoch. Sme zaisťovňa, posledná línia záchrany. Našou úlohou je absorbovať šoky a prispôsobiť sa situácii.  

Údaje z USA hovoria, že ľudia majú väčší záujem o životné poistenie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa