Investičné životné poistenie postupne pomaly dožíva. Klesalo aj v minulom roku, na pandémiu sa to však v plnej miere zvaliť nedá. „Pokles poistného v životnom poistení bol výraznejší než v predchádzajúcich rokoch, príčinou bolo hlavne zníženie novej produkcie. Predpísané poistné v klasickom životnom poistení v roku 2020 dvojnásobne prehĺbilo medziročný pokles, a to na úrovni 11,6 percenta,“ uvádza Národná banka Slovenska (NBS) v Správe o finančnej stabilite.

Životné poistenie sa oslabovalo

 Európska centrálna banka (ECB) tvrdí, že od roku 2017 ubudla dovedna už viac než pätina poistného v tomto odvetví. Investičné životné poistenie sa v posledných rokoch podľa ECB takisto postupne spomaľovalo, v roku 2020 sa prvýkrát prepadlo do záporu na úrovni 8,5 percenta. „Za spomalením možno v oboch prípadoch vidieť najmä pokles novej produkcie. Od začiatku pandémie poisťovne poukazovali na sťažený fyzický kontakt s klientom, ktorý priamo vplýval aj na predaj zmlúv. Naopak, zvýšený nárast odkupov nenastal,“ dopĺňa centrálna banka.

Na fotke je Radoslav Červenec z firmy Brokeria.
Neprehliadnite

Investičné životné poistky už nie sú vhodné pre nikoho

V neživotnom poistení podľa NBS dokázali poisťovne rásť. Vplyv pandémie na neživotné poistenie bol podľa národnej banky mierny, jeho rast sa spomalil o polovicu, na 1,8 percenta medziročne. Poistenie áut aj poistenie majetku rástli dokonca mierne rýchlejšie než minulý rok. Poistenie áut sa posilnilo o 4,5 percenta, poistenie majetku o 1,7 percenta.

Odkupné hodnoty mali oživiť trh

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa