Mnohým sa korčuľovanie na kolieskových korčuliach spája s detstvom. V súčasnosti sa však stalo jedným z najpopulárnejších rekreačných športov bez vekového obmedzenia. „Pamätám si, že ako deti sme so starším bratom snívali o kolieskových korčuliach. Keď sme ich nakoniec od rodičov dostali za vysvedčenie, mali sme neskutočnú radosť. Keď sme na nich vydržali stáť viac ako päť minút, začali sme hrať hokej. Konali sa vtedy majstrovstvá sveta v hokeji, a tak brat bol Miro Šatan a ja Jano Lašák,“ prezradil o svojich korčuliarskych začiatkoch IT konzultant spoločnosti Microcomp Stanislav Samek, ktorý sa korčuľuje dodnes. Namiesto napodobňovania detských idolov však v súčasnosti najazdí denne niekedy aj 30 kilometrov.

Inline očistec: Prečo je korčuľovanie lepšie ako beh

Kardio cvičenie

Rekreačné inline korčuľovanie je aeróbny šport. To znamená, že telo je pri cvičení zaťažované dlhší čas, ale v stabilnom tempe. Práve tým sa pri korčuľovaní efektívne spaľuje tuk a formuje postava. „Je to perfektný šport na udržanie kondície, jeho účinky rýchlo badať aj na postave. Pri korčuľovaní sa človek pohybuje väčšinou v zóne tepu na chudnutie a ani si to pritom neuvedomuje,“ vyzdvihol na inline korčuľovaní interný lektor UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Alexander Badura. Tréner inline korčuľovania Miloš Oravský (na dolnom obrázku) upozorňuje, že tuk nie je primárnym zdrojom energie pre ľudské telo a jeho zásoby môžu robiť skôr problémy.

„Čo sa týka chudnutia, inline korčuľovanie dokáže byť rovnako efektívne ako beh,“ vysvetľuje M. Oravský. Pozvoľným tempom korčuľovania možno za hodinu spáliť približne 1 650 kJ energie, rýchlym tempom 3 200 kJ a behom 3 300 kJ. Na porovnanie, energetická hodnota obeda v podobe vyprážaného kuraťa (250 g) so zemiakovou kašou (420 g) je 3 263 kJ.

Korčuľovaním sa podľa inline trénera posilňuje najmä sedací sval, štvorhlavý sval stehna, svaly predkolenia, priťahovače stehna, chrbtové svaly a priamy brušný sval. No na udržanie rovnováhy sa zapájajú aj rôzne menšie svaly. „Preto môže mať hlavne začiatočník pocit únavy svalov, o ktorých ani nevedel, že ich má,“ usmieva sa M. Oravský.

Výhody a nevýhody

„Korčuľovanie je obrovským uvoľnením po náročnej sedavej práci,“ tvrdí softvérový inžinier spoločnosti Accenture Peter Pajta. Výhodou korčuľovania je jeho kĺzavý diagonálny pohyb, ktorý šetrí kostru viac ako napríklad priamočiary beh. „Najpodstatnejší rozdiel je v tom, že pri behu dochádza k opakovaným dopadom a otrasom, ktoré môžu mať negatívny vplyv na opotrebovanie kolenného a členkového kĺbu,“ vysvetlil M. Oravský.

No pri korčuľovaní absorbujú nárazy a došľapy vo veľkej miere silikónové kolieska. S. Samek na korčuľovaní vyzdvihol okrem zlepšenia fyzickej kondície aj zvýšenie mentálnej výkonnosti a psychickú očistu. Medzi nevýhody patrí sezónna obmedzenosť a vplyv počasia. „Najväčšiu nevýhodu vidím v náročnosti správnej techniky,“ uviedol M. Oravský, podľa ktorého sa korčuliar môže cítiť bezpečne a užívať si pohyb až vtedy, keď vie brzdiť a bez problémov meniť smer jazdy.

„Ak sa nevedomky pohybujeme zle, škodíme svalom a opornej sústave. Jednoduchým príkladom je chôdza. Ľudia sa čudujú, že ich trápia najrôznejšie problémy s kĺbmi, svalmi a šľachami. Problém je práve v technike, áno aj v technike chôdze, prípadne behu. To isté platí pre korčuľovanie,“ vysvetlil.

Inline očistec: Prečo je korčuľovanie lepšie ako beh

Osvedčené trasy a tipy

Podľa inline trénera M. Oravského na korčuľovanie nie je potrebná dokonalá dráha, vhodné trasy sú všade navôkol. Rozdiel je iba v ich náročnosti. Priznal však, že začiatočník potrebuje dokonalý povrch, skúsený korčuliar nemá mať problém prekročiť prasklinu na chodníku, vykročiť na obrubník alebo bezpečne zísť mierny zjazd. „Je to len postoj a pohľad ľudí, ktorí tvrdia, že nemajú kde jazdiť. Kto chce, ten si miesto nájde,“ nazdáva sa.

Medzi obľúbené trasy patrí v Bratislave 23 km hrádze pozdĺž Dunaja, dvojkilometrová nábrežná promenáda od Mostu Lafranconi po Most SNP aj chodníky v Sade Janka Kráľa. V Žiline je to 7 km hrádze Vodného diela Žilina popri Váhu zo Žiliny do Varína, pri Zemplínskej šírave 5 km dlhá hrádza na trase Jovsa – Lúčky, v Trnave zasa 630 m dlhý korčuliarsky ovál v športovom areáli AŠK Slávia Trnava, v Senci 8-kilometrový okruh okolo Slnečných jazier alebo v Košiciach 4,5 km dlhá trasa v lesoparku na Sídlisku Dargovských hrdinov, kilometrová dráha pozdĺž Moyzesovej ulice v centre mesta či trasa okolo Hornádu v mestskej časti Nad jazerom dlhá 2,5 km.

„Výborne sa mi korčuľovalo medzi Rustom a Mörbischom pri Neziderskom jazere. Je tam solídny asfalt a na korčuliach som tam bol iba ja so synom, ostatní na bicykloch. Bolo to trošku zvláštne, ale prostredie je tam nádherné,“ spomenul A. Badura, ktorý je často na pracovných cestách, korčule mu však v kufri auta nikdy nechýbajú. Na korčuľovanie odporučil aj pražskú trasu okolo Vltavy, 9 km úsek z Hlubokej nad Vltavou do Českých Budějovíc, dráhy na Šumave v okolí Lipna či trasu medzi Popradom a Svitom. Podľa M. Oravského je v Rakúsku jednoznačne najlepšou lokalitou na inline korčuľovanie viedenský Donau Park a okolie Donau Insel.

Inline očistec: Prečo je korčuľovanie lepšie ako beh

Zdroj: Ľubomír Dait

Bratislava-inline

V Bratislave sa od roku 2004 počas letných prázdnin koná každý piatok večer korčuliarsko-cyklistická akcia bratislava-inline, na ktorú príde podľa organizátorov vždy okolo 1 200 korčuliarov. Organizátori v spolupráci s políciou priebežne zastavujú dopravu a razia tak cestu korčuliarskemu davu, ktorý jazdí po cestách. Zakorčuľovať si môže prísť každý, zadarmo, bez ohľadu na vek, bez registrácie či podpory hocijakej ideológie. „Je zážitok sa previezť nočným mestom so skupinou dobre naladených ľudí, pričom si všimnete veci okolo seba, ktoré z auta alebo autobusu nezbadáte,“ opisuje S. Samek. Podujatie sa rozšírilo aj do ďalších štyroch slovenských miest – Nitry, Pezinku, Piešťan a Trnavy, kde sa jazdy konajú zatiaľ iba raz za leto.

Autorka je spolupracovníčka TRENDU.

Inline štýly

Zaužívaným stereotypom je, že korčuliari sú tí, ktorí jazdia na hrádzach, vyznačených cestičkách alebo chodníkoch v parkoch. Zástupcov tohto rekreačného (fitnes) štýlu je síce najviac, ale okrem neho existujú aj ďalšie štýly inline korčuľovania. Napríklad rýchlostné korčuľovanie či voľný štýl (freestyle), agresívny štýl, ktorý využívajú korčuliari v skejt parkoch, zjazdové korčuľovanie, v rámci ktorého sa korčuliari vyhýbajú bránkam rovnako ako pri lyžovaní, terénne (offroad) korčuľovanie, pri ktorom jazdia špeciálnymi korčuľami všade mimo ciest, alebo inline loptové hry, pričom obľube sa tešia najmä inline basketbal a inline futbal.

Inlinové zápolenia

O tom, že inline korčuľovanie má na Slovensku mnohých priaznivcov, svedčí aj množstvo inline klubov či organizovanie Inline Podvihorlatského maratónu, Rajeckého inline polmaratónu alebo Slovenského inline pohára.

Na korčuliach do nebies

Úspešný rýchlostný korčuliar Eddy Matzger so svojím spoločníkom Daveom Cooperom zdolali na korčuliach v rámci terénneho korčuľovania napríklad aj Kilimandžáro.

Kraso-inline-korčuľovanie

Na odreagovanie môže dobre padnúť i tanec na korčuliach. Na festivaloch alebo rôznych kultúrnych, spoločenských či firemných podujatiach sa niekedy organizujú korčuliarske diskotéky, na ktorých si je možné vypožičať starú dobrú klasiku – dvojradové korčule a zatancovať si na nich ako na amerických diskotékach zo 70. rokov.