Banky na Slovensku poskytujú druhé najlacnejšie hypotéky v EÚ. Znie to ako skvelá správa pre ľudí, ktorí chcú vlastné bývanie. Samozrejme, to pre nich aj dobrá správa je, no banky nie sú charita a veľmi rady by poskytovali úvery aj drahšie, keby mohli. Lenže nemôžu.

Navzájom sa strážia a o klienta tvrdo bojujú. Dúfajú, že aj keď nezarobia na hypotéke, klienta presvedčia, aby využíval iné produkty, teda účty, poistenie či správu aktív. Jednoducho čokoľvek. Teoretici ekonómie tak pred sebou vidia modelový príklad fungovania trhového mechanizmu, z ktorého ťaží klient.

Národná banka Slovenska
Neprehliadnite

Čerpáme vyššie hypotéky, na bývanie potrebujeme stále viac peňazí

Nízke úrokové sadzby však nedelia spoločnosť na víťazov a porazených takto jednoznačne. Problém lacných peňazí padá na plecia všetkým, nielen bankám. Veľmi ľahko sa môže stať, že nový byt získa majiteľ výmenou za chudobnejšiu starobu.

Peniaze totiž nikdy nejdú k ľuďom, ktorí im nerozumejú. A Slováci sa vlastnými zlými rozhodnutiami oberajú o vyššie úspory na starobu. V čase nízkych úrokových sadzieb je tento problém ešte vypuklejší. Hypotéky sa dostali do výpredaja, ktorý sa zatiaľ nekončí. Black Friday je na tomto trhu už dlho a jeho koniec je zatiaľ v nedohľadne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa