Krajiny mimo eurozóny masívne zvyšujú úrokové sadzby. Zatiaľ posledná epizóda tohto príbehu sa odohrala v Maďarsku. Centrálna banka v krajine zvýšila 16. novembra úrokové sadzby o tridsať bázických bodov na 2,1 percenta. Cieľom je ochrana domácej meny.

Krok maďarskej centrálnej banky spôsobil posilnenie maďarského forintu voči euru. Maďarsko nie je jediné, kde centrálna banka zvyšuje úrokové sadzby. Medzi centrálnymi bankármi v rôznych krajinách tak panujú odlišné názory na to, čo sa v ekonomike deje.

Centrálna banka v Maďarsku svoje rozhodnutie opiera aj o tvrdenie, že postupuje v súlade s rozhodnutiami iných centrálnych bánk. Americký Federálny rezervný systém sa v novembri rozhodol začať s obmedzovaním programu nákupu aktív, k podobnému kroku sa odhodlala aj Európska centrálna banka, hoci v eurozóne sú úrokové sadzby naďalej enormne nízke.

Národná banka Slovenska
Neprehliadnite

Čerpáme vyššie hypotéky, na bývanie potrebujeme stále viac peňazí

Ďalšie obmedzenie pandemického programu nákupu aktív zo strany ECB by mohlo podľa očakávaní prísť v decembri.

„Vstúpili sme do fázy, ktorá si vyžaduje výrazné zvyšovanie úrokových sadzieb,“ poznamenal k zvyšovaniu sadzieb viceguvernér Maďarskej národnej banky Barnabás Virág.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa