Hypotéky na Slovensku patria k najlacnejším v rámci celej Európy. Lacnejšie hypotéky, aj po započítaní ďalších nákladov, sú lacnejšie iba vo Fínsku. Krajiny eurozóny ťažia z toho, že spoločná menová politika je mimoriadne uvoľnená, víťazmi sú záujemcovia o bývanie.

Na snímke budova Národnej banky Slovenska.
Neprehliadnite

Banky škrtajú pobočky po celom Slovensku, no najmä v Bratislave. Otvorte si aplikáciu, prosím

Lacnejšie iba na severe

Priemerná ročná percentuálna miera nákladov (RPMN) hypoték vo Fínsku bola v septembri 2021 vo výške 0,82 percenta. Na Slovensku to bolo 1,14 percenta. Ukazovateľ RPMN zahŕňa okrem samotnej úrokovej sadzby aj poplatky, ktoré sú s hypotékou spojené. Preto sa tento ukazovateľ používa ako skutočná cena hypotéky, hoci jednotlivé hypotéky sú pomocou tohto parametra porovnateľné iba v prípade, že jednotlivé hypotéky majú rovnaké nastavenie.

Pod hranicou jedného percenta sú sadzby hypoték vo Fínsku už dlho. Významným faktorom je, že fínske banky nezvyknú fixovať úrokové sadzby na dlhé obdobie. Tieto sadzby sú v podstate premenlivé a veľmi dobre odzrkadľujú okamžitú situáciu na trhu. Dlhšie fixácie v istom zmysle dvíhajú trhový priemer. Klient si v podstate „pripláca“ za to, že banka nebude mať celé roky možnosť úrokové sadzby zvyšovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa