Prvý polrok v USA priniesol 109 nových podielových fondov. ETF fondov (fondy obchodované na burze) sa v tom istom období objavilo na americkom trhu až dvesto, ukazujú čísla spoločnosti Morningstar.

ETF dobiehajú podielové fondy aj v objemoch spravovaných peňazí, no ešte majú čo dobiehať. Analytici Bloomberg Intelligence naznačujú, že z podielových fondov môže byť presunutých do ETF v nasledujúcej dekáde viac ako bilión dolárov. S presunmi už začali veľké americké banky.

Boom objemu aj počtov

V polovici augusta JP Morgan Asset Management oznámil, že zmení štyri podielové fondy s objemom aktív desať miliárd dolárov na ETF fondy. Dokonca aj aktívne riadené podielové fondy si zakladajú vlastné ETF. Môže to byť potvrdenie trendu a popularity pasívneho investovania alebo nastáva súmrak aktívne riadených podielových fondov.

Cathie Woodová (vpravo)
Neprehliadnite

Hedžové fondy stávkujú na neúspech investičnej kráľovnej. Neverí jej ani legendárny M. Burry

Analytici to nevidia tak tragicky. „V budúcnosti budeme môcť pozorovať rast aktívne riadených ETF fondov najmä vďaka transparentnosti, no podielové fondy budú mať aj naďalej úlohu v kruhoch majetných investorov,“ myslí si Lukáš Baloga, portfólio manažér Wealth Effect Managementu.

Aktívni manažéri sú zrkadlom trhu, snažia sa triediť zrno od pliev napriek tomu, že im posledná dekáda nepriala. V minulosti porážalo 80 percent aktívnych manažérov pasívne indexy. Dnes je to naopak. Analytici si myslia, že by nebolo dobré, aby úplne vymizli z trhu. „Asi sa to ani nestane, pretože vzniká čoraz viac aktívne spravovaných ETF fondov,“ dodáva Dominik Hapl, analytik Across Private Investments.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa