Hlavné akciové indexy na Wall street minulý týždeň opäť prepisovali svoje dlhoročné maximá. Goldman Sachs predpovedá, že S&P 500 by mohol ešte do konca tohto roka narásť o ďalších sedem percent. Je to reálne?

Nič nie je nemožné. Keď si prečítate správu od Goldman Sachs, tá sa odvoláva aj na výnosy na 10-ročných dlhopisoch v USA, ktoré by mali narásť o 1,6 percenta. To je dosť odvážne pri súčasnom nastavení trhu. Spomína tam aj trhovú bublinu, spomalenie ekonomiky a nedostatočnú refláciu. Z toho odvodzuje, že celý trh porastie. Dáta o americkom pracovnom trhu z minulého týždňa už naznačujú, že sa prehrieva. Preto si myslím, že americká centrálna banka (Fed) skôr či neskôr pristúpi k uťahovaniu menovej politiky. Dôvodom je strach z vyššej inflácie, hoci pri porovnávaní rastu cien je dôležité si uvedomiť, že sme začínali z nízkej bázy.

Víťazi a porazení na burze
Neprehliadnite

Top vo financiách: Akcie prerážajú stropy, Robinhood je na hojdačke a Česi zaťahujú brzdu

Takže budú akcie ešte rásť?

Skôr očakávam mierny pokles spôsobený znížením nákupov štátnych dlhopisov zo strany Fedu. Aj v budúcnosti sa môžu prepisovať historické maximá, ale nie v takých percentách, ako očakáva Goldman Sachs. V súčasnosti investujú najmä retailoví investori, čo je vidieť aj v objeme peňazí v ETF fondoch (fondy obchodované na burze, pozn. red.). Keď im dôjdu peniaze, ktoré dostali od štátu a aj ich úspory, tak prílev investícii bude skôr smerovať do malých a stredných firiem, čo sú hodnotové investície. Prílev investícií bude smerovať aj na rozvíjajúce sa trhy. Takže očakávam korekciu cien akcií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa