Jack Bogle, legendárny investor a zakladateľ investičnej firmy Vanguard, ktorý založil prvý indexový podielový fond pre bežných investorov, bol k ETF fondom dlho skeptický. To sú fondy obchodované na burze s pasívnou investičnou stratégiou. Nepáčilo sa mu, že jeho firma vstúpila po jeho odchode do penzie aj na toto investičné pole. Napokon však tesne pred smrťou pripustil, že ETF zmenili podstatu investovania.

A menia ju dodnes. Prvé sa začali objavovať na konci 90. rokov minulého storočia a odvtedy si získavajú popularitu. V súčasnosti sa zdá, že J. Bogle mal pravdu. Objem aktív spravovaných ETF fondmi už na konci minulého roka dobiehal tradičné investovanie cez podielové fondy, upozorňuje Financial Times.

Pod správou ETF bolo na konci vlaňajška 7,71 biliónov dolárov, kým v podielových fondoch 7,76 biliónov dolárov – hovoria dáta Investment Company Institute. Podľa odhadov by sa objem peňazí v týchto fondov mal zvyšovať aj začiatkom tohto roka. Ku koncu marca by tam mohlo byť celosvetovo už 8,33 biliónov dolárov.

Cathie Wood
Neprehliadnite

Rozdávali sa investičné Oscary. Kto ovládol trh ETF?

Výhody v poplatkoch aj flexibilite

Prečo sú pasívne spravované ETF fondy také populárne? V prvom rade sú pri nich nižšie poplatky pri investovaní. Zákazník nemusí platiť drahého portfólio manažéra. Poplatky za aktívnu správu fondov sú niekedy tichý zabijak výnosu. Ale ani správa indexových fondov nie je zadarmo.

Investor musí mať majetkový účet od brokera a za ten mu platiť okolo jedného percenta z objemu investície. Obchodník zarába aj na transakčných poplatkoch za kúpu či predaj cenných papierov. Na objemoch veľmi broker nazarobí, lebo regulátori obmedzujú objemové poplatky. Sú tam ešte manažérske poplatky správcov indexových fondov, ktoré sa pohybujú v desatinách percenta. Zaujímavé je aj to, že pasívne riadené fondy sú v zahraničí dva až tri krát lacnejšie ako  na Slovenskui. Môže za to vyššia miera konkurencie, ktoré stláča ceny nižšie.

Obhajcovia ETF tvrdia, že z dlhodobého hľadiska vedia zarobiť viac ako aktívne riadené fondy. „Len 20 percent aktívne riadených fondov v súčasnosti dokáže poraziť svoj podkladový index,“ tvrdí Dominik Hapl, analytik Across Private Investments. Drobných investorov teda láka na indexových fondoch aj široké rozloženie rizika či odstránenie rizika emócií a ľudských chýb aktívneho manažéra.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa