Niekoľko rokov patrila prestížna svetová letecká súťaž Red Bull Air Race partii vyvolených. Úzky klub špičkových akrobatických pilotov sa rozrastal len pozvoľna, takmer v štýle filmu o siedmich vyvolených.

Letecké preteky mnohí prirovnávali k svetu formuly 1. Hoci sa na podujatia schádzali davy ľudí, súťaž nemala za sebou až taký veľký finančný kapitál. Súťaž sa roky považovala skôr za šou bez jasnejších favoritov, a tak jej popularita v posledných rokoch stagnovala.

Malý záujem

Kým s formulou sa naďalej tiahne efektívny marketing a sponzoring, vo vzdušných pretekoch sa rozplýval ako para. Aj to bol hlavný dôvod, prečo sa globálny predajca energetických nápojov, ktorý dominuje aj vo formule, rozhodol s leteckou súťažou skončiť.

Nezáujem verejnosti by nedokázal suplovať z vlastných finančných zdrojov, alebo nechcel. Preto sa letecká séria Red Bull Air Race v roku 2019 skončila. V pandemickom roku 2020 sa uvažovalo o celkom iných veciach než o pretekoch lietadiel, no teraz sa na stôl opäť dostala otázka návratu súťaže.

Na snimke vystupenie rakuskeho pilota serie RedBull Air Race Hannesa Archa v ramci festivalu Sport Fest, ktory sa kona v x-bionic resort v Samorine.
Zdroj: MICHAL SMRCOK

Rozhodnutie ukončiť jedinečný letecký šampionát sa však nerodilo ľahko. Séria Air Race, v ktorej lietadlá vo vysokej rýchlosti manévrujú nízko nad zemou a medzi nafúknutými pylónmi, sa prvýkrát konala už v roku 2003. A hoci v rokoch 2011 až 2013 mala prvú prestávku, v roku 2014 sa nanovo rozbehla.

„Od roku 2003, keď Red Bull Air Race vznikla, bolo viac ako 90 pretekov. Priniesli športovú zábavu najvyššej kvality, nevzbudili však taký záujem ako iné akcie Red Bullu po celom svete,“ uviedla spoločnosť na margo rozhodnutia.

Šok pre letcov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa