Vzhľadom na rastúci počet a komplexnosť kybernetických útokov stále viac spoločností sa snaží čo najlepšie chrániť pred nebezpečenstvom, ktoré predstavujú kybernetické útoky. Pritom nejde iba o finančné škody, ktoré vzniknú výpadkom obchodnej činnosti či stratou údajov. Ak sa zistí, že v spoločnosti došlo ku kybernetickému útoku, môže to viesť k strate imidžu, čomu sa chcú spoločnosti vyhnúť.

Aj naďalej sa používajú roky využívané metódy útokov, ako napríklad sociálne inžinierstvo, DDoS útoky alebo inštalácia malvéru. Technicky sa stále stávajú lepšími a komplexnejšími. V minulosti bolo ľahké rozpoznať phishingový e-mail. Dnes je potrebné byť veľmi obozretný, pretože e-maily sú často perfektnými kópiami, ktoré sú opticky aj obsahovo dokonalými falzifikátmi, na ktoré sa nechávajú nachytať aj samotní bezpečnostní experti.

Vzhľadom na ďalší vývoj a komplexnosť útokov je potrebné neustále vyvíjať a prispôsobovať opatrenia voči útokom. Klasické opatrenia ako sú antivírusové systémy, brány firewall alebo školenia zamestnancov, sú stále základnou súčasťou IT bezpečnosti. Samy o sebe však nepostačujú. Umelá inteligencia sa už teraz používa na obranu a toto využitie sa bude v budúcnosti pravdepodobne ešte zosilňovať.

„Napríklad bude sa viac pozorovať správanie používateľa, aby bolo možné rozpoznať anomálie v správaní a tým aj predčasne rozpoznať možné útoky. Väčšie spoločnosti sa spoliehajú aj na bezpečnostné operačné strediská, aby vedeli rýchlejšie identifikovať útoky. Poskytovateľ týchto služieb popritom analyzuje napríklad pomocou umelej inteligencie všetky firemné údaje na možné útoky,“ hovorí Fabian Wick z tímu Security Consulting spoločnosti Exxeta.

Photograph depicts a hacker extracting encrypted data from a computer.
Neprehliadnite

Zlyhávame v IT bezpečnosti. Je len otázkou času, kedy Slovensko zažije kybernetickú katastrofu

Pozor na prácu z domu

Pandémia spôsobila, že mnohé firmy poslali svojich zamestnancov na takzvaný home office, pričom väčšina z nich sa už do kancelárií pravdepodobne nevráti. Výzvou pre firmy je preto zabezpečiť bezpečnosť nielen firemných údajov, ale aj zariadení, s ktorými zamestnanci pracujú.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa