Nástup najmodernejších 5G sietí do bežnej prevádzky je na Slovensku oproti iným štátom pomalší. V každom prípade sa ale deje a preto je potrebné, aby boli pripravení nielen jednotlivci, ale aj firmy. Siete 5G budú totiž tvoriť kostru čoraz digitalizovanejších spoločností a hospodárstiev.

Silné postavenie budú mať aj v oblasti takzvaného internetu vecí (IoT), kedy prepoja miliardy predmetov so systémami, a to aj v mimoriadne významných segmentoch ako napríklad v zdravotníctve, priemysle či energetike.

Kvôli ochovávaniu citlivých informácií a vysokému stupňu zabezpečenia je preto nevyhnutné myslieť na bezpečnosť a odolnosť sietí 5G. Moderné mobilné siete totiž urýchlia inovácie a podporia transformáciu vo viacerých oblastiach nášho života. Myslí si to aj Zsolt Komzsík, Country Manager spoločnosti Ericsson Slovakia, ktorý však zároveň dodáva, že 5G siete so sebou prinášaju aj nové bezpečnostné výzvy.

S rýchlou digitalizáciou je čoraz aktuálnejšia otázka bezpečnosti. Aké hrozby číhajú na 5G siete?

Štandardné zariadenia ešte stále najviac ohrozuje celkom banálny malware. Zároveň vnímame, že telekomunikačné siete používajúce špecializované zariadenia môžu byť napádané sofistikovanými spôsobmi. Crime-ware, softvérové nástroje špeciálne určené na útok sa v súčasnej dobe predáva ako služba a je doplnený o možnosti ako skúšobná doba, nepretržitá používateľská podpora, špecializované diskusné fóra a viacjazyčná dokumentácia.

Priemyselná špionáž sa takisto posunula do digitálnej sféry, pretože cenné aktíva spoločností sa čím ďalej tým viac vytvárajú, uchovávajú a zdieľajú digitálnou formou. 5G však umožní diskrétnejšiu kontrolu prístupu k údajom, implemetovať vyššie požiadavky na šifrovanie medzi prvkami, vylepšenú ochranu súkromia pre zákazníkov, pričom toto všetko tvorí súčet odolnejšej, bezpečnejšej a dôveryhodnejšej siete.

5G
Neprehliadnite

O2 pokračuje v budovaní 5G siete. K pokrytiu častí Bratislavy pridalo 14 nových lokalít

5G technológia je stále niečo nové. Aké výzvy predstavuje v oblasti kybernetickej bezpečnosti a ochrany súkromia?

Pri vybudovaní bezpečnej 5G siete sa nemôžeme zameriavať na jednotlivé technické časti samostatne, ale pristupovať k nim ako k celku. Je tiež dôležité porozumieť relevantným rizikám a ich primeranému riešeniu. Je preto nevyhnutné, aby boli 5G siete od začiatku bezpečné a chránili osobné údaje, citlivé dáta a v neposlednom rade kritickú infraštruktúru.

Očakáva sa, že riadiace orgány budú kráčať po tenkej hranici medzi ochranou súkromia, ochranou národnej bezpečnosti, stimuláciou hospodárskeho rastu a prospechom spoločnosti ako celku. Aby priemysel uspel s transformáciou 5G, musí získať kompetencie, porozumieť novým hrozbám a naučiť sa ich adresovať.

5G siete budú veľmi dôležité aj pre mnohé firmy. Budú sa môcť spoľahnúť na väčšiu bezpečnosť?

5G prináša nové bezpečnostné výzvy pre mobilný ekosystém a s väčším počtom zariadení sa zvýši objem a skladba prenesených dát. Predchádzajúce prechody na nové generácie mobilných sietí boli skôr iba vylepšeniami. Na rozdiel od nich je 5G úplne nová, odlišná technológia a sieťová architektúra.

Centrálne sieťové funkcie budú implementované v cloude a budú softvérovo definované (Software defined). To umožní na mieru šité bezpečnostné riešenia podľa účelu využitia, pričom sa ich bezpečnosť značne zvýši. Okrem iných možností nám 5G poskytuje diskrétnu kontrolu nad prístupom k dátam. Kladie vyššie požiadavky na šifrovanie medzi prvkami siete a vylepšenie ochrany súkromia zákazníkov. Sčítaním týchto faktorov získame odolnejšiu, bezpečnejšiu a dôveryhodnejšiu sieť.

Zsolt Komzsík, riaditeľ spoločnosti Ericsson Slovakia
Zdroj: ROBO HUBAČ
Zsolt Komzsík, riaditeľ spoločnosti Ericsson Slovakia

Viac ako nová generácia

V čom sú najväčšie výhody 5G sietí?

5G je piatou generáciou mobilných sietí a môže poskytovať až stonásobne vyššie rýchlosti ako 4G. 5G vytvára ľuďom a firmám doposiaľ nevídané príležitosti. Prichádzajú služby, ktoré sme predtým považovali prinajmenšom za futuristické, ako napríklad elektronické zdravotníctvo, vozidlá prepojené s dopravnými systémami, alebo pokročilé mobilné cloudové hry. Okrem možnosti stiahnuť si celovečerný film v rozlíšení HD do telefónu za niekoľko sekúnd, je 5G predovšetkým o prepojení vecí kdekoľvek, spoľahlivo, bez oneskorenia, aby ľudia mohli veci merať, chápať a spravovať v reálnom čase.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa