V poslednej dobe sa na verejnosť dostali mnohé prešľapy z oblasti IT bezpečnosti. Stačí si spomenúť napríklad na nedávny prípad v spojení s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI), keď bola bezpečnosť pri tvorbe jednoduchej aplikácie zjavne na druhej koľaji.

Určite však nemožno hádzať všetky štátne inštitúcie „do jedného vreca“. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), jednotka CSIRT.SK (Computer Security Incident Response Team Slovakia), či rôzne bezpečnostné zložky štátu majú v oblasti IT bezpečnosti silné kompetencie a aj proaktívne konajú.

Pokiaľ ide o súkromný sektor, firmy pôsobiace v IT si dávajú na bezpečnosť väčšinou pozor. Iné je to pri menších firmách, najmä ak pracujú v oblasti svojho podnikania, ktorá je od IT sveta vzdialená.

Všeobecne však možno skonštatovať, že na Slovensku je pre IT bezpečnosť dosť slabé nadšenie.

„Často sa stretávam aj s odmietaním lepšieho zabezpečenia napríklad z pozície moci, prípadne kvôli neuvedomeniu si možných rizík,“ hovorí René Pavlo, senior konzultant pre oblasť kybernetickej bezpečnosti spoločnosti Datalan.

„Týka sa to aj argumentov v štýle veď koho by už len zaujímala malá samospráva na Slovensku. Pritom sa pozabúda na nepatrný element, akým sú rôzne roboty (programy), ktorým je jedno, kde skúšajú zraniteľnosti a bezpečnostné diery,“ vysvetľuje.

Zsolt Komzsík, riaditeľ spoločnosti Ericsson Slovakia
Neprehliadnite

Odborník na mobilné siete: 5G vytvorí nevídané príležitosti a zrod futuristických služieb

Riziko stále rastie

Ako sa hovorí, „príležitosť robí zlodeja“, a v dnešnej dobe, keď viac a viac činností prebieha práve v online svete, je aj viac možností skryť identitu, a nekalé ciele možno dosiahnuť aj z pohodlia obývačky.

Online svet vytvára neustále nové možnosti, ako sa obohatiť, či úmyselne niekomu uškodiť.

Dynamickým presunom našich životov do digitálneho sveta sú pre nás kedysi nepredstaviteľné činnosti bežnou rutinou. Obrazne povedané, v začiatkoch internetu sa platil dolár za doručený mail, dnes platíme desiatky za nedoručovanie, napríklad spamu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa