Ukrajinská spoločnosť Skyeton otvorila výrobný závod v Košiciach pred tromi mesiacmi. V súčasnosti už začala s výrobou prvých bezpilotných leteckých systémov. Informáciu potvrdil pre portál Futurearmy.sk obchodný riaditeľ spoločnosti Skyeton. Jeho pravé meno však nie je z bezpečnostných dôvodov známe. Portál použil pseudonym Roman Ševčenko.

Overený v boji

Firma mala svoj vlastný stánok otvorený aj na nedávnych Medzinárodných leteckých dňoch SIAF v Malackách, kde si ho osobne pozrel aj poverený minister obrany SR Martin Sklenár. Pred vypuknutím vojny na Ukrajine firma svoje drony dodávala najmä krajinám v Afrike, Ázii či na Blízkom východe.

Počas vojny Skyeton dodáva drony rôznym brigádam a armádnym útvarom Ozbrojených síl Ukrajiny. „Sme ukrajinská firma a vyrábame ukrajinský produkt. Pred tromi mesiacmi sme otvorili závod v Košiciach a do konca tohto roka začneme dodávať systémy plne vyrobené na Slovensku,“ povedal pre Futurearmy.sk R. Ševčenko.

Spoločnosť vyrába napríklad dron Raybird-3, ktorý je zaradený do prvej triedy v rámci klasifikácie NATO, teda do malých taktických bezpilotných prostriedkov. Stroj je schopný plniť civilné aj vojenské misie vrátane prieskumu, získavania cieľov či spravodajstva. Verzia ACS-3 určená na vojenské účely prešla v roku 2016 skúškami spôsobilosti pre využitie v ukrajinskej armáde. V roku 2020 firma predstavila najnovšiu verziu.

Podľa obchodného riaditeľa spoločnosti ide v prípade ich dronu o viacúčelovú platformu, ktorú je možné využiť v rôznych druhoch misií. Lietať dokáže až 24 hodín. V roku 2019 stroj dokonca stanovil rekord, keď sa vo vzduchu udržal 24 hodín a 31 minút. Za ten čas bezpilotný systém preletel viac ako dvetisíc kilometrov, pričom zostatok paliva mal ešte na 1,5 hodiny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa