Zabudnite na aplikácie, videohovory a smajlíky. Mobilné telefóny, ako je Nokia 3310 alebo Motorola StarTec 130, umožňujú len telefonovanie a základné textové správy. Napriek tomu dopyt po nich rastie a niektoré z týchto „bazárových“ modelov dosahujú cenu až 100 eur za kus.

„Niektorým ľuďom tá cena nevadí. Máme tu aj modely za viac ako tisíc eur. Vysoká cena odráža takmer nemožnosť zohnať modely, ktorých bolo svojho času uvedených na trh len obmedzené množstvo,“ povedal Djassem Haddad, ktorý v roku 2009 vo Francúzsku založil internetový server pre starožitné mobily.

Pôvodne sa zameral len na okrajový segment trhu, ale od vlaňajška sa mu predaj nečakane rozbehol. Za posledné dva až tri roky predal asi 10-tisíc mobilov, pričom od roku 2013 „to vážne nabralo obrátky“. „Starnúca populácia hľadá jednoduchšie telefóny a ďalší sa len obzerajú po niečom lacnejšom,“ vysvetľuje obchodník.

Medzi najpredávanejšie na jeho serveri patrí Nokia 8210 (na snímke) s malým displejom a plastovými tlačidlami za 59,99 eura. Iróniou je, že tento trend silnie v čase, keď telekomunikačný priemysel posiela podobné mobily do recyklačných nádob a ospevuje inteligentné telefóny ako cestu vpred. Ale možno je to práve zdanlivo nezvratný trend inteligentných telefónov, ktorý dodáva starým mobilom nečakanú popularitu.

Podľa Damiena Douaniho, odborníka na nové technológie z agentúry FaDa, je dnes jednoducho moderné používať retromobil. „Láka nás mať niečo, čo sme poznali v iných časoch. Je to trochu ako kúpiť si adidasky, ktoré sme si nemohli dovoliť, keď sme boli v puberte,“ hovorí Douani.

Ide aj o logickú opozíciu reagujúcu na prílišnú prepojenosť súčasnej spoločnosti, keď sa trendom stáva „odpojenost“. „Do toho patrí snaha vrátiť sa k tomu, čo je podstatné. Teda v prípade mobilov k modelom, z ktorých sa dá zavolať a poslať SMS – nič viac,“ uviedol.

„A je to aj o odlišnosti. Dnes má každý smartfón, ktorý vyzerá ako všetky ostatné. Pred desiatimi rokmi boli značky oveľa kreatívnejšie,“ vysvetlil Douani.

Vo francúzskom online obchode Lëkki, ktorý ponúka „celú škálu starožitných telefónov“, nakupuje prevažne majetnejšia klientela. „Príliš veľa online sociálnych sietí a množstvo e-mailov a aplikácií z nás v každodennom živote urobili otrokov technológií. Ale Lëkki ponúka riešenie – návrat k základným funkciám,“ uvádza sa na internetových stránkach obchodu.

Posledný kus originálneho modelu Motorola StarTac 130, ktorý bol uvedený na trh v roku 1998, tu majú za 499 eur, kým Ericsson A2628 so zlatými tlačidlami sa predáva za 80 eur. Nokiu 8210 ponúkajú za 120 eur.

„Máme dva druhy zákazníkov: Vo veku od 25 do 35 rokov, ktorých priťahuje retro a nekonvenčný štýl trochu iného mobilu, a potom takých, ktorí nostalgicky spomínajú na telefóny z čias, keď boli mladší,“ povedal Maxime Chanson, ktorý server Lëkki založil v roku 2010. „Niektorí ich používajú ako doplnok k smartfónom, ale iní majú len starožitný prístroj, pretože už sú unavení technologickými pretekmi medzi výrobcami telefónov,“ dodal.