Ministerstvo predĺžilo zmluvu s Telekomom preto, že nestihlo dokončiť tender na nástupcu Infoveku2, ktorým má byť projekt Edunet_sk. V tlačovej správe si ťažká, že eviduje viacero ponúk a každá má niekoľko stoviek strán technickej dokumentácie. Tvrdí, že na ukončenie celého procesu potrebuje viac času: „V súčasnosti je verejné obstarávanie v prvej fáze, ktorá spočíva v overovaní technických údajov.“ Implementácia nového riešenia má podľa neho trvať „maximálne rok“.
Ide pritom už o druhé predĺženie kontraktu na Infovek2. Prvýkrát sa tak stalo pred rokom, keď ministerstvo školstva nestihlo tender na Edunet ani poriadne vyhlásiť. Súťaž s predpokladanou zákazkou 81 miliónov eur napokon otvorilo až v decembri.
Problém predĺženia Infoveku2 je podľa mimovládok v tom, že nespadá pod zákonom presne definované prípady, v ktorých môžu verejní obstarávatelia meniť existujúce zmluvy. Rovnaký problém vidí aj v prvom predĺžení, keď ministerstvo nevyhlásilo verejnú súťaž s odôvodnením, že požadované pripojenie vie zabezpečiť iba jeden dodávateľ.
To podľa mimovládok nie je pravda - na trhu je viacero providerov a ministerstvo mohlo nastaviť podmienky tak, že mohlo prísť súťaži ponúk. „Vyzerá to tak, akoby Ministerstvo školstva nielenže nebolo schopné ani na dvakrát včas pripraviť plynulý prechod z jedného projektu na druhý, ale túto svoju neschopnosť ešte aj pláta zákonne pochybným spôsobom, ktorý nezaručuje najlepšie a najefektívnejšie riešenie,“ uvádza analytik Aliancie Fair-play Pavol Lacko.
Vraj účelové obchádzanie zákona
Predĺženie Infoveku2 kritizoval aj telekomunikačný operátor O2. Podľa neho ministerstvo nepreukázalo, že internetové služby pre školy vie z technických dôvodov poskytnúť iba Slovak Telekom, hoci práve pre to sa cítilo opravené vyberať dodávateľa v priamom rokovacom konaní.
„Toto konanie vnímame ako účelové obchádzanie štandardných postupov verejného obstarávania,“ konštatuje šéf O2 Peter Gažík. S tým, že takisto požiadali ÚVO, aby preveril zákonnosť tohto postupu.
Ministerstvo v pomerne rozsiahlej reakcii pre TREND.sk uviedlo, že pri podpise dodatku zmluvy na Infovek2 postupovalo v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní i metodickými opatreniami ÚVO.
Ministerstvo tiež v stanovisku zopakovalo, že pokračovanie zmluvy zabezpečí pripojenie internetu do škôl, kým nebude ukončené obstarávanie Edunetu. Zdôraznilo, že dodatok sa znížia ceny za internetové služby, časti škôl sa zvýši rýchlosť pripojenia a zároveň sa skráti výpovedná lehota pri ukončení služieb. K podstate kritiky mimovládok a O2 sa však detailnejšie nevyjadrilo.
Čo s Edunetom
Do projektu Edunet sa podľa dostupných informácií prihlásili štyria uchádzači. Okrem Slovak Telekomu sa o multimiliónovú zákazku zaujímajú O2, Swan a Slovanet. Ponuky od nich dostalo ministerstvo v polovici marca. Termín na ich vyhodnotenie a určenie víťaza tendra stanovený (alebo aspoň oficiálne komunikovaný) nebol, nevyžaduje to ani zákon.
Tender na Edunet prakticky od začiatku čelí kritike, podľa ktorej centralizovaný nákup riešenia (pre všetky školy na Slovensku) neumožňuje skutočnú súťaž a že podmienky favorizujú vopred vybraného dodávateľa. Aliancia Fair-play a Slovensko.digital už dávnejšie žiadajú zrušenie súťaže a k jeho argumentom sa pridala aj časť telekomunikačnej brandže.
„Myslíme si, že súťaž na Edunet je nastavená zle... Naše výzvy na diskusiu však Ministerstvo dlhodobo ignoruje a namiesto riešenia situácie len predlžuje starú zmluvu za podozrivých podmienok,“ tvrdí Ján Hargaš zo Slovensko.Digital.
Ministerstvo obavy mimovládok nezdieľa. „Ide o maximálne otvorenú a transparentnú súťaž s viac ako troma uchádzačmi, ktorí na plnenie požadovaného technického zadania využívajú technológie rôznych výrobcov,“ uvádza vo svojim stanovisku pre TREND.sk.
Podľa neho pristupuje k procesu s maximálnou vážnosťou a dbá o to, aby finálny produkt priniesol školám maximálny úžitok pri striktnom dodržaní všetkých legislatívnych podmienok.