Spánok je pre naše telo nenahraditeľný

Napadlo by vás, že prespíme až tretinu svojho života? Potreba spánku sa s vekom mení, napriek tomu je dôležité, aby v spálni alebo mieste, kde spíme, vládla pohodová atmosféra. Počas spánku naše telo odpočíva a naberá späť stratené sily, keď spánok nebude kvalitný, ráno sa prebudíme mrzutí a protivní. Kruhy pod očami z nevyspania nám na nálade tiež nepridajú.

Aké svietidlo môžete nainštalovať do svojej spálne?

Základom každej miestnosti je centrálne svietidlo doplnené o nejaké to doplnkové. Spálňa nie je výnimkou, aj tu má svoje miesto luster do spálne a nejaká tá lampička na nočný stolík. Chybu neurobíte ani s nástenným svetlom alebo stojacou lampou.

Na čo sa zamerať pri výbere svetla do spálne?

Ako centrálne svietidlo poslúži luster alebo stropné svietidlo, ktoré je najlepšie umiestniť do stredu miestnosti, aby sa svetlo rovnomerne rozprestrelo. To je všetko asi samozrejmé, ale treba si dať pozor ešte na niečo? No jasné!

Koľko zdrojov svetla vybrať?

Stropné svietidlá do spálne môžu mať jeden aj viac osvetlených zdrojov, záleží na tom, aká veľká miestnosť je a ako veľmi ju potrebujete osvietiť.

Akú farbu svetla zvoliť?

Luster by mal štýlom a dizajnom ladiť s ostatným vybavením spálne, okrem toho je potrebné zamerať sa na farbu svetla. Do spálne patrí svetlo s menším jasom, ideálne je teplé biele svetlo, ktoré upokojuje a šetrí aj vaše oči.

Oceníte aj diaľkové ovládanie

Kto by sa chcel zdvíhať z postele len preto, že potrebuje zhasnúť, a potom sa náročne dostávať potme späť do postele? Diaľkové ovládanie je jasná voľba.

Viete, že staviť môžete aj na inteligentné osvetlenie alebo smart osvetlenie, ktoré hravo zvládnete ovládať prostredníctvom svojho mobilného telefónu? Vďaka nemu svetlo nielen rozsvietite alebo zhasnete, ale taktiež nastavíte tú pravú intenzitu a farbu svetla. Dokonca môžete na diaľku kontrolovať, či ste doma zhasli. Ruku na srdce, kto z nás sa už niekedy nevracal domov z cesty do práce alebo na dovolenku, aby skontroloval, či všade zhasol?

Ilustračné foto
Zdroj: Svetla.sk
Ilustračné foto

V spálni nesmú chýbať ani lampičky

Lampička na nočný stolík jednoducho patrí, plní ako dekoratívnu, tak praktickú funkciu. Postará sa o decentné osvetlenie aj príjemnú atmosféru v spálni, keď nemôžete spať, poskytne dostatok svetla napríklad na čítanie.

Lampička v žiadnom prípade nesmie oslňovať, takže by ste mali siahnuť po lampičke s tienidlom a ideálne aj kĺbovým polohovateľným ramenom.

Náš tip: Lampičky na nočný stolík nie sú jediným doplnkovým osvetlením do spálne. Čo tak osvetlenie šatníkovej skrine alebo LED pásiky na hranu postele?