Materiály, ktoré premieňajú slnečné svetlo na elektrickú energiu, majú veľký potenciál splniť rastúcu potrebu planéty po nákladovo efektívnych technológiách obnoviteľnej energie. Transparentné solárne technológie zabudované v oknách by mohli pokryť približne 40 percent dopytu po energii.

Priehľadné solárne panely

Vedci vo Švajčiarsku výrazne pokročili vo vývoji transparentných solárnych panelov. Predstavili model okien, ktoré by vďaka priehľadným solárnym článkom dokázali vyrábať a dodávať elektrickú energiu priamo do domácností.

Tieto takzvané „Grätzelove články“ využívajú farbivo citlivo reagujúce na svetlo, ktoré sa pripojí k povrchu polovodiča slúžiaceho na premenu viditeľného svetla na energiu.

Riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE Ján Karaba.
Neprehliadnite

Štát stavia bariéry pred možnosťou odvrátiť katastrofu s plynom, hovorí expert na solar

Predchádzajúce verzie týchto článkov boli do značnej miery závislé od priameho slnečného žiarenia. Vedcom zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu v Lausanne sa podarilo nájsť spôsob, ako využiť celé spektrum viditeľného svetla. Postačia na to priehľadné fotosenzibilizátory – molekuly, ktoré sa aktivujú svetlom.

Zdokonalené solárne články by mohli podľa autorov štúdie spočiatku poslúžiť najmä nízkoenergetickým budovám. Neskôr by mohli fungovať aj ako plnohodnotný doplnok k iným mechanizmom na získavanie energie – solárnym panelom či k domácej veternej elektrárni.

Navýšenie kapacity

Okná, ktoré využívajú ako zdroj energie okolité svetlo, sú na trhu známe už niekoľko rokov. Pre opakované sťažnosti na ich obmedzenú kapacitu pri výrobe elektriny v porovnaní s klasickými solárnymi článkami, sa tak často nepoužívali.

Tento problém riešia fotosenzibilizátory. Podiel slnečnej energie, ktorá na ne žiari a ktorá sa premieňa na elektrinu, dosahuje viac ako 15 percent. Priehľadná solárna technológia dosahuje v okolitých svetelných podmienkach až 30 percent účinnosti.

Pre porovnanie, komerčné solárne panely majú v súčasnosti priemernú účinnosť okolo 20 percent.

Okrem vyššej účinnosti sa preukázala aj ich dlhodobejšia prevádzková stabilita, a to najmenej 500 hodín.

Vertikálne solárne farmy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa