Z Nórska sa chtiac-nechtiac stal svetový líder vo vývoze ropy a zemného plynu. Spojenec NATO a člen Európskeho združenia voľného obchodu je záchranným lanom pre Európsku úniu, odkedy Rusko prerušilo dodávky plynu v dôsledku vojny na Ukrajine a energetickej kríze. Momentálne je najväčším dodávateľom zemného plynu 27-členného bloku práve Nórsko.

V novembri spoločnosť Equinor a jej partneri oznámili, že investujú 14,8 miliardy nórskych korún (1,44 miliardy eur) do rozvoja projektu Irpa – objavovanie ložísk plynu v Nórskom mori. Cieľom je vyprodukovať približne 20 miliárd metrov kubických zemného plynu na export do Európy.

„Aj keď môžeme byť veľmi hrdí na to, že sme v Nórsku energeticky efektívni a ekologickí, stále sme producentom ropy a plynu,“ povedal Reynir Indahl, riadiaci partner nórskej investičnej skupiny Summa Equity pre Euronews Next. Dodal, že nové prieskumy ložísk patria do skupiny aktivít, kde sa predstavitelia krajiny „politicky nezhodujú“.

Napriek tomu, že začiatok ťažby Irpa je naplánovaný na posledný štvrťrok roka 2026, v Nórsku sa stále vedie veľká diskusia, či by mal prieskum plynu vôbec pokračovať. Minister pre ropu a energetiku Terje Aasland argumentuje, že potreba energetickej bezpečnosti je v Európe obrovská a v tieto dni je „obzvlášť dôležité rozvíjať nórsky pevninský šelf“. Nóri podľa neho musia aj naďalej v rámci európskeho trhu ostať stabilným a dlhodobým dodávateľom plynu.

Inžinierska výzva

Spoločnosť Equinor už predložila nórskym regulačným orgánom plán, ktorý načrtáva detaily projektu. Projektový riaditeľ spoločnosti Irpa Hogne Pederson podľa webu naturalgasintel.com povedal, že vývoj bude inžinierskou výzvou, pretože technológia potrubia je prispôsobená na zvládnutie mínusových teplôt len jednu míľu pod hladinou oceánu, pričom sa má ísť ešte hlbšie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa