Ministerka obchodu Spojených štátov amerických Gina Raimondová nedávno navštívila Čínu. Počas tejto návštevy sa odohralo veľké prekvapenie. Roky sankcionovaný čínsky gigant Huawei odhalil nový model vyspelého smartfónu Mate 60 Pro, ktorý obsahoval neočakávané komponenty.

Jeho uvedenie na trh nesprevádzala žiadna prezentačná udalosť a až keď Bloomberg telefón rozobral, zistil, že takmer všetky súčiastky pochádzajú z domácej výroby.

Jediné dve, ktoré boli zo zahraničia – RAM a flashový disk - vyrobil juhokórejský SK Hynix, no o ich použití v zariadeniach Huawei nevedel vôbec nič. Pre juhokórejskú firmu, podobne ako pre ostatné zahraničné spoločnosti, platí americký zákaz vyvážať pokročilé výrobky do Číny. Je tak pravdepodobné, že Huawei ich vo veľkom nakúpil ešte pred uvalením sankcií v roku 2020.

No najväčšie prekvapenie vyvolal čip, ktorý poháňa nový telefón. Kirin 9000S bol úspešne vyrobený domácou firmou SMIC pravdepodobne bez technológie EUV. EUV je skratka pre extrémnu ultrafialovú litografiu, na ktorú má svetový monopol európsky výrobca ASML. Bez tejto technológie by nemalo byť možné najmodernejšie čipy vyrobiť.

Doteraz najmodernejšie čipy od SMIC boli 14-nanometrové a vláda USA sa rozhodla, že menšie procesory už nedovolia Číne vyrobiť, pretože môžu byť súčasťou najnovších vojenských technológií. Na prekvapenie ale Bloomberg zistil, že procesor v telefóne Mate 60 Pro má veľkosť 7 nanometrov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa