Spoločnosť Apple stojí tento rok pred mimoriadne veľkou výzvou, keďže predaje smartfónov aj ďalších zariadení jej pri globálnom ekonomickom spomalení významne klesli. Firma hlási už tretí fiškálny kvartál po sebe pokles celkového medziročného príjmu približne o jedno percento.

iPhone zarába svojej materskej spoločnosti medziročne o dve percentá menej, počítače Mac zaznamenali pokles tržieb o sedem percent a tablety iPad až o 20 percent. S ohľadom na budúci vývoj ešte horšie pôsobia najnovšie správy z Číny, kde vláda zakazuje používanie iPhonu štátnymi úradníkmi.

Práve nový mobilný telefón a smart hodinky budú dôležitým novým produktovým radom, ktorý tvorí asi 60-percent celkových príjmov spoločnosti. Nezanedbateľnú štvrtinu tvoria služby ako Apple TV+ či predplatné Apple One, ktoré na rozdiel od hardvérových produktov zaznamenali zvýšenie záujmu zo strany koncových zákazníkov a s tým súvisiaci nárast príjmu vo svojom segmente.

Dizajnové a konštrukčné zmeny

Produktový rad iPhone 15 má byť rozdelený na dva modely z cenovo dostupnejšej roviny a dva modely, ktoré možno označiť za high-endové. Relatívne lacnejšie modely majú niesť označenie iPhone 15 a iPhone 15 Plus. Majú pritom zdediť niektoré funkcie a vlastnosti minuloročných modelov s prívlastkom Pro, ako napríklad dynamický ostrov či 48 MP zadný fotoaparát. Vyššia dvojica modelov iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max (ktorý sa možno bude nazývať Ultra) má byť v oblasti noviniek štedrejšia.

Niektoré indície naznačujú, že sa možno tešiť na nové farebné odtiene. Nový iPhone 15 by mal byť k dispozícii aj v sivej a tmavomodrej farbe a sprevádzať ich má strieborná a čierna. Zmena sa očakáva tiež v oblasti materiálu šasi a vlajková loď iPhone 15 Pro Max má vystriedať oceľový kabát za titánový, ktorý by mohol byť v porovnaní s aktuálnou 14. generáciou o čosi ľahší.

V oblasti konštrukcie sa tiež očakáva, že celý rad iPhone 15 dostane na európskych trhoch do vienka nabíjací port USB-C v súlade s novou legislatívou, ktorou sa Európska únia snaží čo najviac zjednotiť nabíjačky pre všetku elektroniku.

Čo sa ukrýva pod kapotou

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa