Kým vo svete osobných počítačov už dávno dominuje Microsoft Windows, bitka o základný softvér pre novú generáciu mobilných prístrojov sa iba začína.

Predpovede analytikov o zbližovaní mobilných telefónov a vreckových počítačov sa napĺňajú. Kým predaj handheldov klesol vlani v Európe podľa agentúry Canalys o 13 percent, nová kategória inteligentných telefónov (Smartphones) narástla o 204 percent.

Operačné systémy, ktoré kombinujú funkcie osobných digitálnych asistentov (PDA) a mobilov, vyvíjajú v súčasnosti firmy Symbian, Microsoft a Palm. Všetky sa snažia zaujať výhodnú štartovaciu pozíciu, aby si mohli odkrojiť čo najväčší kus trhového koláča.

Musia však počítať aj s konkurenciou Linuxu, voľne šíriteľného operačného systému, ktorý doteraz zaznamenal najväčšie úspechy vo svete serverov.

Najväčšej podpore výrobcov sa zatiaľ teší systém Symbian, za ktorým stoja poprední producenti mobilov Nokia, Motorola, Samsung Electronics, Siemens a Sony Ericsson.

Neúspech Microsoftu

Vzhľadom na stagnujúci trh osobných počítačov venuje zvýšenú pozornosť mobilným prístrojom aj Microsoft, ktorý sa snaží konkurovať systémami Windows Powered Smartphone a Pocket PC Phone Edition. Veľa úspechov však zatiaľ firma v tejto oblasti nezaznamenala.

Výkonný riaditež Symbianu David Levin považuje Microsoft za konkurenta číslo jedenHoci model so Smartphonom predáva napríklad britský Orange, softvérového obra nepotešilo, keď výrobca mobilov Sendo vlani v novembri zmenil plán a namiesto Smartphonu začal do svojich produktoch inštalovať Symbian.

Sendo bol jedným z prvých partnerov Microsoftu pre operačný systém mobilných zariadení. Iba niekoľko dní pred rozviazaním licenčnej zmluvy predstavila firma model Z100, ktorý vyvíjala dva roky. Na trh sa však napokon nedostal.

„Nebudeme dodávať Z100, pretože sme ukončili náš zmluvný vzťah s Microsoftom,“ uviedla hovorkyňa firmy Marijke van Hoorenová. Predstavitelia Senda neuviedli, prečo sa Z100 napokon na trhu neobjavil. Podporu Symbianu však zdôvodnili tým, že dostali prístup k zdrojovému kódu, ktorý im Microsoft odoprel.

Rozhodnutie Senda nedodávať Z100 na trh prekvapilo aj analytikov. „Je zvláštne, že neuvedú na trh zariadenie, ktorého vývoj bol prakticky ukončený,“ čuduje sa analytik spoločnosti International Data Corporation (IDC) Tim Mui, podľa ktorého zohrali úlohu iné ako technologické problémy.

Výkonný riaditeľ Symbianu David Levin pripomína, že trh mobilných zariadení je úplne iný ako trh osobných počítačov. „Toto nie je svet PC, jeden rozmer nesedí každému,“ poznamenáva.

D. Levin vlani označil Microsoft za konkurenta číslo jeden a prijal čiastočne rétoriku jeho predstaviteľov, keď vyhlásil: „Operačný systém Symbian dostaneme do každého mobilného telefónu.“

Rozdelenie Palmu

Na rozbiehajúci sa vlak chce naskočiť aj Palm, ktorý má vedúcu pozíciu na trhu operačných systémov pre osobných digitálnych asistentov.

Rastúci dôraz Palmu na softvér potvrdzuje aj prebiehajúci proces delenia, ktorého výsledkom budú dve samostatné firmy. Prvá z nich, PalmSource, sa bude sústrediť výhradne na tvorbu softvéru a Palmu zostane produkcia hardvéru.

PalmSource už ohlásil prvé úspechy. Kórejský výrobca mobilných zariadení HuneTec bude v niektorých produktoch, napríklad pageroch, používať operačný systém Palm.

Okrem toho uzavrel PalmSource kontrakty o podpore svojho systému s výrobcami mobilov Kyocera Wireless a Samsung Electronics.

Palm chce ťažiť najmä zo silnej pozície v segmente PDA, kde má jeho operačný systém zhruba 50-percentný trhový podiel. Výhodou Symbianu je však podpora najväčších výrobcov mobilov, ktoré predstavujú v porovnaní s vreckovými počítačmi niekoľkonásobne väčší trh.

Microsoft zase môže ťažiť z veľmi dobrého prístupu k podnikovým zákazníkom, ktorí používajú jeho softvér. Podporu v tomto segmente získala firma aj vďaka spolupráci s renomovanými výrobcami typu Hewlett-Packard, ktorý patrí k celosvetovo najväčším producentom vreckových počítačov.

Podľa marketingového manažéra linuxovej softvérovej firmy MontaVista Scotta Hedricka je však v súčasnosti viacero producentov spotrebnej elektroniky na Microsoft alergických. „Chcú nájsť alternatívu, pri ktorej môžu kontrolovať svoj vlastný osud,“ tvrdí.

Linux v kurze

Nové mobilné telefóny postavené na Linuxe vyvíja v súčasnosti niekoľko spoločností. Generálny riaditeľ firmy NEC Seiji Mitsuoka v oficiálnom vyhlásení potvrdil, že jeho firma pracuje na linuxovom mobilnom telefóne, ktorý plánuje uviesť na svetový trh.

Uplatniť Linux v spotrebiteľských zariadeniach sa však pokúšajú aj ďalšie firmy, napríklad Texas Instruments a Motorola. Podľa S. Hedricka predstavia tento rok nové modely linuxových GPRS (General Packet Radio Services) telefónov najmenej dvaja výrobcovia.

Analytici sú v otázke presadenia Linuxu v mobilných zariadeniach optimisti. „Identifikovali sme túto oblasť ako skutočnú príležitosť pre Linux,“ uviedol konzultant spoločnosti Venture Development Stephen Balacco.

Analytik IDC Keith Waryas navyše pripomína, že Linux je jediným systémom pre novú generáciu mobilných telefónov s otvoreným zdrojovým kódom (open source).

Taký softvér je v porovnaní s uzavretým systémom typu Windows lacnejší a to môže byť pre výrobcov hardvéru rozhodujúce. „Znižuje to licenčné náklady,“ pripomína S. Balacco.

Viceprezident Symbianu Peter Bancroft hovorí sebavedome o dominantnej pozícii svojej firmy na trhu. Jasného víťaza v bitke o operačný systém mobilných zariadení však zatiaľ nevidia výrobcovia hardvéru ani vývojári softvéru.

Napríklad Samsung má licenčnú zmluvu so Symbianom, Microsoftom aj PalmSource. Takisto Siemens podporuje okrem Symbianu aj systém Microsoftu a softvérová firma Fathammer vyvíja zatiaľ aplikácie pre tri platformy – Pocket PC, Symbian a Linux.

Foto – Symbian